راهنمای خرید عسل طبیعی در 1400 که باید بدانید!

راهنمای خرید عسل

خرید عسل

پیدا کردن عسل خالص و تشخیص عسل طبیعی یکی از مهم ترین دغدغه خریداران عسل است که پیدا کردن جواب آن ساده نیست چرا که فضای وب و حتی اطلاعات اطرافیان ما آکنده از پاسخ های متناقض و متفاوت است. از طرفی هم به دلیل هزینه مالی و سلامتی این محصول ریسک کردن به راحتی نیست و مصرف کننده عسل با ترس اقدام به خرید این محصول می کند.

در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم چگونه یک عسل خوب بخریم و تشخیص عسل طبیعی از چه روش هایی امکان پذیر است. اگر می خواهید راهنمای خرید عسل طبیعی را برای همیشه یاد بگیرید تا اخر این مقاله با مازولند همراه باشید.

به یاد داشته باشید در صورت مطالعه کامل این مقاله در پیدا کردن عسل خوب و با کیفیت هنوز مشکل و دغدغه داشتید از طریق تماس با ما با متخصصین و کارشناسان مازولند تماس بگیرید تا با توجه به بودجه و هدف خرید، شما را راهنمایی کنند.

مخاطبان مازولند باید بدانند مواردی که در ادامه مطرح می شود؛ مهم ترین دغدغه های مصرف کنندگان عسل است که در طی چندین نمایشگاه بین المللی و ملی با ما در ارتباط بوده اند و سوالات خود را از ما پرسیده اند. ما هم تلاش می کنیم با توجه به منابع مختلف برای آن جواب های مرتبط پیدا کنیم.

عسل طبیعی اگر واقعا طبیعی و سالم باشد علاوه بر اثرات موثری که بر روی سلات جسم و روح می گذارد، طعم خوشمزه ای دارد.

از کجا عسل خالص بخریم

برای خرید بهتر و درست عسل توصیه می شود عسل به صورت مستقیم و کمترین واسطه از زنبوردار تهیه شود. با کاهش میزان واسطه ها اعتماد میان تولید کننده و مصرف کنند بیشتر می شود. چرا که وقتی تولید کننده اصلی قابل شناسایی باشد و اطلاعات کاملی در مورد آن داشته باشیم احتمال اعتماد به خرید عسل بیشتر می شود.

راهنمای خرید عسل

به همین خاطر توصیه می شود عسل خالص را از فروشگاه هایی که مستقیم با زنبوردار حرفه ای و کاردرست کار می کنند؛ خرید کنید. برای مثال فروشگاه مازولند به صورت مستقیم با زنبورداران با سابقه کار می کند و تمامی عسل هایی که برای فروش می گذارد علاوه بر شناسنامه محصول دارای برگه آزمایش عسل است.

توصیه می کنیم از فروشگاه ها درخواست ارائه برگه آزمایش محصول کنید. در واقع محل خرید عسل زیاد مهم نیست این که از چه کسی و با چه شرایطی خرید می کنید مهم تر است.

برای مثال ما در مازولند علاوه بر ارائه برگه ازمایش به مشتری؛ به عنوان تنها نهاد واسط ضمانت کیفیت محصول،بسته بندی و ارسال را انجام می دهیم. از جایی عسل طبیعی بخرید که خلوص آن را تضمین کند و عطر و طعم طبیعی خود را داشته باشد، مارک های بسیاری در بازار وجود دارند که ادعا می کنند که عسل طبیعی و خالص را به فروش می رسانند. اما بسیاری از آنها تنها شربت شکر با مقدار کمی عسل مخلوط شده است.

چگونه عسل طبیعی را تشخیص دهیم؟

بهترین و کامل ترین روش تشخیص عسل طبیعی استفاده از آزمایشگاه های تخصصی مورد اطمینان تشخیص عسل طبیعی است در واقع به وسیله آزمایش محصول و مشاهده پارامترهای سنجش وضیعت می توان میزان کیفیت عسل را مشخص کرد.

به وسیله آزمایش تخصصی پارامترهای مهم عسل میزان ساکاروز، پرولین، ph، فرکتوز و…تعیین می شود و با دقت 95 درصد میزان طبیعی بودن عسل و کیفیت آن مشخص می شود.

هر چند که علاوه بر روش اصلی تعداد زیادی روش تجربی و گاها علمی وجود دارد که در تشخیص طبیعی بودن عسل علاوه بر این روش های مختلف دیگری وجود دارد که گاها به صورت تجربی و گاهی به اساس دیدگاه متخصصین حوزه زنبورشناسی هستند اما دقت آزمایشگاه را ندارند؛ به همین خاطر در مقاله روش های تشخیص عسل طبیعی به صورت مفصل و کامل به این روش ها و تکنیک ها پرداخته شده است و تلاش شده حتی المکان روش های تشخیص عسل طبیعی معرفی گرددند.

هر چند بر اساس مطالعات ما در مازولند بهترین مدل و روش اطمینان از طبیعی بودن عسل این است که زنبوردار دارای تجربه بالا باشد؛محصولاتش در آزمایشگاه ها مورد آزمایش قرار گیرند؛سایر زنبوردارها فعالیت او را تایید کنند و  تنها یک نهاد واسط بین مصرف کننده  و زنبوردار  قرار بگیرد تا ضمانت محصول را بر عهده بگیرد

مسئله مهم در فرایند واسطه گری این است که نهاد واسط از نفع دو طرف درگیر داستان سود کند و به صرف سود یک طرف اقدام به واسط گری نکند.

چطور عسل بخریم؟

چرا عسل را مصرف می کنیم

در واقع در چرایی مصرف و هدف استفاده از آن اهیمت اساسی در انتخاب نوع محصول و خرید عسل دارد برای مثال عسلی که با هدف دارویی مصرف می شود با عسلی که با هدف استفاده در صنایع غذایی مصرف می شود، فرق دارد.

اگر عسل برای مصرف شخصی است یا زمانی که هدف از خرید عسل استفاده به عنوان هدیه ارزشمند است تفاوت دارد. در واقع کیفیت عسل با هدف مصرف دارویی به مراتب باید بالاتر از عسلی باشد که با هدف تولید مربا استفاده می شود. پس قبل از خرید به این سوال پاسخ دهید: که چرا عسل طبیعی می خرید؟ و برای چه کار می خواهید استفاده کنید؟

تشخیص کیفیت عسل طبیعی

کیفیت عسل ها در بازار متفاوت است و این تفاوت در پارامترهای مختلفی مانند ساکارز، طعم، ماندگاری و… خود را نشان می دهد. کیفیت عسل تابع موارد مختلفی مانند نوع عسل، نحوه نگه داری و ظرف نگه داری عسل است.

عسل با کیفیت دارای ساکارز،ph، پرولین و… بالاتر از حد نرمال است و الزاما شکرک زدن نشان کاهش کیفیت آن نیست.

هر چند باید بدانید انواع عسل تعریف متفاوت از کیفیت دارند و باید با توجه به نوع آن عسل به کیفیت آن دقت کنیم. برای مثال ساکارز عسل کنار ذاتا بالاست در حالی که عسل قنقال دارای ساکارز پایین است.

عسل طبیعی و خالص یک نگهدارنده طبیعی است و نیازی به هیچ نگهدارنده اضافی ندارد. بر همین اساس عسل طبیعی دارای بسته بندی مناسب و بهداشتی(ترجیحا شیشه ای یا پت با کیفیت) است توسط قاشق عسل خوری چوبی مصرف می شود و دارای قیمت بالایی است.

برگه آزمایش عسل

یکی از مطمئن‌ترین، دقیق ترین روش‌ها برای شناسایی کیفیت عسل طبیعی، انجام آزمایش‌های تخصصی بر روی عسل است. اگر چه این گونه آزمایش‌ها برای مصرف‌کننده نهایی به خاطر هزینه‌هایی که دارد به صرفه نیست اما زنبورداران و خریداران عمده با داشتن برگه آزمایش عسل می‌توانند این اطمینان را به خریداران خود بدهند که عسل آن‌ها طبیعی است و از کیفیت بالایی برخوردار است.

ما با همکاری هنگی بی تمامی زنبورداران علاوه بر انجام آزمایش بر روی عسل های خود نمونه ای از برگه آزمایش را همراه محصول ارسال می کنند. این مورد از کلیدی ترین پارامترهایی است که برای راهنمای خرید عسل مد نظر مازولند قرار دهید.

استانداردهای عسل طبیعی

جدول زیر خلاصه ای از یک برگه آزمایش عسل مازولند است که بر مبنای ویژگی های مشخص وضعیت آن به شرح زیر است.

ویژگی حد قابل قبول استاندار خرد و خانگی
قندهای احیا کننده حداقل 65 حداقل 65
ساکارز حداکثر 5 درصد(عسل ممتاز کمتر از 1 درصد) حداکثر 8 درصد
PH حداقل 3.5 حداقل 3.5
فعالیت دیاستاز حداقل8 باشد مثبت باشد
* نسبت فروکتوز به گلوکز حداقل 9.0 حداقل 9.0
رطوبت  

حداکثر 20 درصد

حداکثر 20 درصد

مواد معدنی (خاکستر عسل) حداکثر 6.0 درصد حداکثر 6.0 درصد
هدایت الکتریکی

8/0 برحسب میلی زیمنس بر ثانیه

 

8/0 برحسب میلی زیمنس بر ثانیه

 

چه عسلی هایی را نباید بخریم

عسل هایی که حرارت مستقیم دیده اند،دربسته بندی های پلاستیکی قرار دارند و به صورت صنعتی تولید می شوند را نباید بخرید،چرا که یا اصول بهداشتی در آن ها رعایت نشده یا اینکه کیفیت و املاح معدنی در آن ها بسیار پایین است، از سوی دیگر عسل هایی که قیمت آن ها بسیار پایین است و در بین جاده ها و وانت بارها به فروش می رسد نیز خطرناک است.فروشگاه هایی که از برندهای متنوع استفاده می کنند و بر روی فرایند کیفیت محصول نظارت نمی کنند، نیز مکان مناسبی برای خرید عسل نیست.

درجه بندی عسل

بیشتر کشورهای تولید کننده و وارد کننده عمده عسل قوانین و مقررات بخصوص خودشون رو دارن که خصوصیات فیزیکی و شیمیایی، حدود تغییرات قابل قبولش رو مشخص و همچنین انواع عسل رو طبق کیفیت و خصوصیاتشون درجه بندی و معرفی می کنن.

درجه بندی عسل بر اساس:

درصد رطوبت – مواد جامد قابل حل در آب – طعم یا مزه – درجه ناخالصی. عسل رو به درجات A-B-C-D تقسیم میکنن، که به ترتیب از عالی تا متوسط است.

تولید کنندگان عسل نیازی به درجه بندی عسل ندارن اما برای صادرات و واردات عسل موسسات دولتی (موسسه استاندارد و تحقیقات) کشورهای مربوطه به بررسی و تعیین کیفیت عسل و همچنین درجه بندی عسل می پردازند.

این قوانین و مقرراتی که برای عسل و درجه بندی آن اکثرا مورد توافق و قبول اکثر کشورهای صادر کننده و وارد کننده است و این باعث جلوگیری از هر گونه تقلب در کیفیت کالای مهم اقتصادی رو از هر گونه تقلب در کیفیت و همچنین برای کالاهای  مشابه نیز جلوگیری کند.

ما در مازولند صرفا عسل هایی استفاده می کنیم که صرفا درجه کیفی آن ها مورد تایید آزمایشگاه های تخصصی است و برای سلامت مصرف کننده بدون ریسک بشد.

قیمت عسل طبیعی

عسل موم دار بخریم یا بدون موم

باید دانست که عسل موم دار الزاما به معنای طبیعی بودن آن نیست و نمی توان به آن اعتماد کرد،موم عسل نه تنها نشانی از کیفیت محصول نیست بلکه در چند دهه اخیر به دلیل استفاده از موم های مصنوعی و ساخته شده از پارافین، حامل بیماری ها و مواد شیمایی خطرناک هستند.گاهی توصیه می شود که جویدن موم موجب تقویت دستگاه گوارش و لثه ها می شود. اما باید بدانید داروها و سمومی که علیه بیماری‌های زنبور استفاده می شود می تواند در لایه های موم رسوب کرده و با جویدن وارد بدن شود.

اما از طرفی موم علاوه بر طعم خوبی که دارد دارای خواص درمانی زیادی است که نمی توان از آن چشم پوشید. عسل زلال یا همان عسل بدون موم هم دارای ویژگی ها و طعم خاص خود است و طرفداران بسیار زیادی دارد.

به صورت کلی این که از کدام نوع عسل استفاده کنید بیشتر به سلیقه مصرف کننده بر می گردد و قانون خاصی ندارد. فقط باید از اصل بودن عسل و موم آن اطمینان حاص کنید.

عسل برای کودکان بخریم؟

این نوع عسل چون به روش طبیعی و ارگانیک تولید می شود حاوی بیشترین میزان مواد مغذی است. باکتری خطرناک کلستریدیوم بوتولینوم می تواند از طریق لاروهای مرده زنبور وارد عسل شود و به همین دلیل مصرف عسل به کودکان زیر یک سال که سیستم ایمنی ضعیفی دارند توصیه نمی شود

عسل برای کودکان بالای دو سال می تواند اثر خوبی بر روی سلامت آن ها بگذارد و مواد مغذی آن در کمتر ماده غذایی می تواند پیدا شود. اما باید بدانید در عسل باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم وجود دارد که برای کودکان زیر یک سال مضر باشد و سیستم ایمنی وی را تحت تاثیر قرار دهد.

توصیه ما در مازولند این است که قبل از مصرف عسل برای کودکان حتما از دکتر کودکان مشورت لازم اخذ شود.

خرید عسل

عسل چینی نخرید

بهتر است عسل محصول چین را خریداری نکنید. تاکنون گزارش‌های زیادی مبنی بر آلودگی عسل تولید چین که از طریق هند و مالزی به جهان صادر می‌شود ارائه شده است. در سال ۲۰۰۳ گزارشی از عسل‌های تولید چین تهیه شده بود که نشان می‌داد آلوده به کلرامفنیکول (که در قطره‌های چشمی استفاده می‌شود) بوده‌اند. علاوه‌برآن عسل چینی به احتمال بسیار قوی شامل سرب و آنتی‌بیوتیک است. چینی‌ها برای کشتن باکتری‌ها در کندو آنتی‌بیوتیک قرار می‌دهند.

 وضعیت قیمت عسل

شاید مهم ترین مسئله همین قیمت باشد.  عسل طبیعی بدلیل شرایط سخت تولید و محدودیت برداشت محصول، همچنین ارزش بالای غذایی و تقاضای بسیار، قیمت خاص خود را دارد.

باید دقت داشته باشید که عسل های با قیمت غیرمعقول و بسیار پایین قطعا تقلبی هستند. البته این امکان نیز وجود دارد که عسل تقلبی را برای جلب اعتماد مشتری با همان قیمت عسل طبیعی ارائه دهند. پس لازم است حتما با دقت و آگاهی و اعتماد اقدام به خرید عسل نمایید و از فروشنده حتما برگه آزمایش عسل درخواست شود.

به تاریخ تولید عسل دقت کنید

هرچند عسل طبیعی از جمله موادی است که تاریخ انقضا ندارد و ممکن است یک عسل تا چندین دهه سالم باقی بماند، اما تاریخ تولید عسل اهمیت زیادی دارد و از موارد مهمی است که در راهنمای خرید عسل باید به آن توجه کرد.

اگر از شکرک زدن عسل متنفر هستید، بهتر است عسل طبیعی با تاریخ تولید جدید بخرید. در این صورت نگرانی از بابت شکرک زدن سریع آن نخواهید داشت. نگران تاریخ انقضاء عسل طبیعی هم نباشید!

با این که شکرک زدن نشانه ی منفی نیست اما اگر علاقه ای به آن ندارید عسل فصل یا به اصطلاح تازه تولید بخرید، این مسئله باعث می شود که شما شکرک زدن عسل را مشاهده نکنید.

با این حال موارد مختلفی مانند کیفیت، نوع بسته بندی؛ آزمایش محصول، نحوه ارسال، نوع و طعم عسل می تواند بر روی قیمت نهایی تاثیر بگذارد. در جدول زیر لیست قیمت عسل های صنعتی و سنتی را می توانید مشاهده کنید.

نام برند وزن محصول بسته بندی فروشگاه قیمت  به تومان نوع تولیدی
فامیلا 250گرم پت هزار تخفیف 12500 صنعتی
رویال طلایی 650 گرم شیشه هزلر تخفیف 41500 صنعتی
آذر کندو 450گرم پت هزار تخفیف 31500 صنعتی
سانتین 450گرم پت کوروش 12000 صنعتی
عسل برادران 500گرمی پت کورورش 168000 صنعتی
سانیتین 900گرمی پت افق کوروش 37500 صنعتی
فامیلا 900گرمی پت افق کوروش 42000 صنعتی
عسل رفاه 900گرمی پت هزار تخفیف 45000 صنعتی
عسل خوانسار چهل گیاه 2000گرمی پت هزار تخفیف 190000 صنعتی
عسل خوانسار 400گرمی پت هزار تخفیف 26000 صنعتی
هانیلی 500گرمی پت هانیلی 70000 سنتی
هانیلی 1 کیلو گرمی پت هانیلی 140000 سنتی
آهوتا 1 کیلوگرمی پت آهوتا 130000 سنتی
بازار عسل 1 کیلوگرمی پت بازار عسل 160000 سنتی
مریلا هانی 1 کیلوگرمی پت هانیلی 110000 سنتی
عسل طبیعی 1 کیلوگرمی پت عسل طبیعی 150000 سنتی

سخن نهایی در باب راهنمای خرید عسل 

خرید مستقیم از زنبوردار، بسته بندی مناسب؛ در دسترس بودن برگه آزمایش محصول و هدف استفاه از آن پارامترهایی است که در خرید عسل طبیعی می تواند موثر واقع شود.

این موارد صرفا بر اساس تجربیات و نقطه نظرات زنبورداران، مخاطبان و مشتریانی بود که با ما در ارتباط بوده اند اگر بازهم نکاتی مد نظر دارید که به توسعه این کار کمک می کند  با ما در میان بگذارید تا به این متن اضافه شود.

آیا مطلب راهنمای خرید عسل برای‌تان مفید بود؟ اگر تجربه خاصی درباره چگونگی خرید عسل دارید،در دیدگاه‌ها با ما درمیان بگذارید. ما تلاش می کنیم در مازولند علاوه بر راهنمای خرید عسل برای تمامی محصولات کشاورزی و طبیعی راهنمای جامع تهیه کنیم و به شما در فرایند خرید محصولات سالم و طبیعی کمک کنیم.

leila mohammadi
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
  • سارا ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۹:۴۸ ب٫ظ

    داشتن درک درست از خرید عسل خیلی مهمه چون با سلامتی رابطه مستقیم داره و نباید با قیمت پایین وبدون برگه ازمایش عسل اقدام به خرید کرد. قیمت عسل و نوع بسته بندی و شرایط تولید عسل در کیفیت نهایی عسل تاثیر داره
    و اینم بدونید که عسل شکرک زده نه تنها بد نیست بلکه نشونه خوبیه و عسل رس زده خیلی خوشمزه س

    • admin ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۰:۲۳ ب٫ظ

      بله توجه به این موارد در شناخت دقیق و موثر محصول با کیفیت اهمیت زیادی دارد و باید به برگه آزمایش عسل، بسته بندی و.. توجه بشه ما در مازولند برای خرید عسل به همه این موارد دقت می کنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *