21 خواص عسل که معجزه می کند+دارویی،درمانی و زیبایی

21 خواص عسل

21 خواص عسل طبیعی

برای سلامت انسان از گذشته تا به امروز مورد توجه همگان بوده و هست . نام دیگر عسل انگبین است و از زمان باستان خواص آن مورد توجه  قرار گرفته است. عسل طبیعی دارای ترکیبات غنی و پیچیده است که ترکیب دقیق آن بستگی به گل و گیاهی دارد که زنبور از آن تغذیه می کند.

بیش از 300 نوع ماده در عسل طبیعی وجود دارد که برای سلامتی انسان مفید است . عسل به دلیل خواص فراوانی از جمله خاصیت  ضد باکتریایی و ضد قارچی به عنوان یکی از مهمترین و رایج ترین  داروی خانگی طبیعی برای درمان طیف گسترده ای از بیماری ها و مشکلات شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

خواص عسل طبیعی در سال 384 پیش از میلاد که ارسطو به آن اشاره کرده است توسط یونانیان ، رومی ها و مصری ها ثبت شده است .

حتی حضرت سلیمان خطاب به پسرش گفته است که «پسرم، عسل بخور که برای تو فایده دارد». عسل طبیعی قطعاً یکی از محصولات قدیمی و ارزشمندی  است که جایگاه خوبی را در دل‌ مردم از لحاظ شفابخشی طبیعی به دست آورده است.

به عقیده ابو علی سینا، خواص عسل طبیعی  برای تقویت حافظه بسیار مفید است و گذشته را در خاطر زنده می کند ، همچنین جوانی را جاویدان می سازد، اندیشه را پاک می سازد، زبان را می گشاید و از همه مهم تر این است که  درد را ریشه کن می کند.

بنابر نوشته ها و منابع حاکی از آن است که در دنیای قدیم چه از جنبه های غذایی و چه از نظردارویی این ماده اعتبار و برتری چشم گیری به تمام معجون های خوراکی داشته است.

امروزه هم عده زیادی معتقدند، عسل طبیعی یک غذای کامل است که خاصیت های درمانی فراوانی دارد و بی تردید نه تنها از آن به عنوان ماده قندی، بلکه به عنوان درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می نمایند. هر چند با توجه به انواع عسل می تواند این خواص متفاوت باشد.

فواید عسل خوراکی از درمان تا تقویتی

عسل خام و طبیعی با توجه به خواص فراوانی که دارد چه از نظر غذایی و چه از نظر دارویی و درمانی اعتبار چشمگیری نسبت به تمام معجون های خوراکی دارد .

عسل طبیعی علیرغم شیرینی زیاد و شیرینی زیادی که دارد به داندان ها هیچ آسیبی نمی زند و حتی دندان را سفید و لثه را محکم می کند .

عسل طبیعی برخلاف شکر چون دارای آنتی بیوتیک طبیعی است  هیچ  اسیدی در دهان تولید نمی کند  و دندان ها را ضد عفونی می نماید .

از دیگر فواید عسل طبیعی می توان به  معالجه زخم های سطحی،زخم معده و برای ساختن بسیاری از داروها خصوصاً شربت سینه نیز می توان اشاره کرد.

اغلب مردم از عسل طبیعی به عنوان یک غذای اصلی اسم می برند . عسل طبیعی اگرچه در سراسر جهان بطور گسترده استفاده میشود اما در بعضی نقاط به عنوان یک ماده ی غذایی مهم و اصلی شناخته میشود.

عسل طبیعی چون خواص درمانی متعدد و فراوانی دارد به عنوان یک عنصر مهم در طب سنتی شناخته شده است   و دانشمندان عصر جدید هم در حال تحقیقات برای استفاده از عسل طبیعی جهت درمان انواع بیماری های جدید خصوصا بیماری های مرتبط با پوست می باشند .

خواص عسل طبیعی مربوط به هزاران سال است به گونه ای که مصریان باستان از عسل طبیعی به عنوان یک مایع مومیایی و ماده ای برای بهبود زخم ها ، مشکلات پوستی و چشم و  نیز استفاده می کردند . اولین استفاده ثبت شده از عسل به عنوان یک تغذیه درمانی بوده است که از لوح های گلی سومری یافت شده است.

به وسیله ی عسل طبیعی می توان مواد مغذی و سالم را وارد زندگی خود کنید و شکر را از سبد غذایی خود حذف کرد . یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی دارای حدود ۶۴ کالری بدون چربی ، بدون کلسترول ، و بدون سدیم است.

طبق تحقیقات انجام شده حدود ۸۰ درصد کربوهیدرات، ۱۸ درصد آب ، و دو درصد ویتامین ، مواد معدنی و اسیدهای آمینه در عسل طبیعی وجود دارد است.

این ماده غذایی حاوی ویتامین‌ها، آنزیم‌های کم‌مقدار، آمینو اسیدها و مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، کلرین سدیم، منیزیم، فسفات و پتاسیم است. عسل طبیعی خواص آنتی اکسیدانی دارد و این خواص باعث حذف برخی رادیکال های آزاد می شود  و به دلیل تمایل عسل به سطح pH اسیدی (۲/۳ تا ۵/۴)، به کاهش رشد باکتری کمک می‌کند .

عسل طبیعی احتمالاً یکی از بهترین شیرین کننده‌ها و نوعی قند کمتر فرآوری شده بر روی زمین است. صرف نظر از رنگ اغوا کننده عسل و عطر و  طعم آن ، عسل دارای یک ترکیب شیمیایی غیر معمول است ، اینکه باعث می شود عسل را بصورت نامحدود نگهداری کرد بدون اینکه خراب یا فاسد شود ؛ در طول حفاری از مقبره های باستانی مصر کوزه هایی سالم از عسل طبیعی پیدا شده است .

21 فایده عسل که باید بدانید

21 خواص عسل

خواص عسل طبیعی در سال های  اخیر برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مورد توجه قرار گرفته است . خواص عسل طبیعی به قدری بسیار است که شاید خیلی از خواص آن هنوز برای انسان ناشناخته باشد .

از ویژگی های جالب عسل این است که فاسد نمی شود و برای نگهداری از آن به یخچال احتیاج ندارد . عسل یک درمان سنتی محبوب است، همچنین در سیستم های شفای سنتی از قبیل آیورودا و طب سنتی چین توصیه می شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده روی عسل طبیعی ، محتویات این اکسیر کهربایی رنگ دارای خواص فراوان و انکار نشده ای است. میزان اهمیت هر کدام از این اثرات در عسل های مختلف، متفاوت است.

و میزان این تاثیرات بسته به کیفیت و نوع عسل متفاوت است. عسل ارگانیک بهترین نوع عسل و دارای بیشترین فایده در میان عسل هاست. و عسل طبیعی در مرحله بعد قرار دارد. در ادامه ی این مقاله با 21 خواص عسل طبیعی آشنا می شوید که می توان دلایل مناسبی برای خرید عسل باشد .

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید عسل خوب از اینترنت

1 عسل و آلرژی

خواص عسل برای رفع حساسیت

آلرژی یک بیماری دردسر ساز است که در فصل بهار و تابستان گریبان گیر بیشتر افراد می شود . برخی از تحقیقات نشان می دهد که عسل در به حداقل رساندن آلرژی های فصلی بسیارمفید است .

وقتی عسل محلی می خورید سیستم ایمنی بدن در معرض یک آلرژن طبیعی قرار می گیرد چون تمام گرده هایی که زنبور با خود حمل می کند به عسل منتقل می شود. این امر باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن شما به مرور زمان در برابر این آلرژن مقاوم شود.

از یک ماه مانده به آغاز فصل گرده افشانی خوردن عسل طبیعی به شما کمک می‌کند که از تب یونجه و آلرژی‌های فصلی در امان باشید. با مصرف یک قاشق غذاخوری عسل پس از هر وعده غذایی شروع کنید. جویدن یک تکه موم کوچک نیز به کاهش بیشتر علائم آلرژی کمک میکند .

2 درمان زخم و سوختگی با عسل

خواص عسل برای پوست

 

این قدرت شفابخش اغراق آمیز نیست، عسل طبیعی بیش از آن چیزی است  که فکر میکنید. عسل خاصیت ضد عفونی کننده دارد و برای جلوگیری از عفونی شدن زخم بسیار مناسب می باشد .

عسل طبیعی در تسکین پوست سوخته موثر می باشد وپوست سوخته را نرم می کند . در سوختگی های سطحی تاثیر خود دا نشان می دهد . عسل یک آنتی بیوتیک طبیعی است که می تواند هم در داخل و هم در خارج بدن بصورت مفید عمل کند .

تا اوایل قرن 20 در درمان و مبارزه با عفونت از عسل طبیعی استفاده کرده اند که در آن زمان با ظهور پنی سیلین استفاده از آن کم کم از بین رفت . به دلیل خاصیت هایی که عسل طبیعی در درمان سوختگی دارد در حال حاضر استفاده از عسل طبیعی در حال بدست آوردن محبوبیت است .

عسل دارای فعالیت ضد باکتری، ضد قارچ، و آنتی اکسیدان است که آن را برای درمان زخم کاملا ایده آل کرده است . تحقیقات نشان می دهد که هر نوع عسل فرآوری نشده ای میتواند زخم ها را التیام بخشد. در یک مطالعه،  ۵۸ نوع از ۵۹ زخم با مصرف موضعی عسل ، بهبود بسیار مناسبی پیدا کردند .

3 عسل و دیابت

عسل طبیعی حاوی ماده ی اکسید کننده ای است که فرآیند جذب قند در خون را آسان می کند و نمی گذارد درصد قند در خون بالا رود. عسل در زمینه پیشگیری دیابت و درمان زخم های دیابتی بسیار موثر هست.

عسل طبیعی قند خون را کاهش می دهد و انسولین را افزایش می دهد . تحقیقات نشان داده است که جایگزین کردن عسل طبیعی به جای شکر خطر ابتلا به دیابت را تا ۷۰ درصد کاهش می دهد وهمچنین می توان برای بهبودزخم های دیابتی با مالیدن عسل بر روی این زخم ها بهبودی آن ها را سرعت بخشید.

حتی از لزوم قطع شدن پای دیابتی جلوگیری کرد. خانواده ها به منظور پیشگیری از ابتلا به دیابت باید استفاده از عسل طبیعی را  به جای شکر در برنامه غذایی خودشان جدی بگیرند، اینگونه هم از ابتلا به دیابت جلوگیری میکنند و هم اینکه از خواص عسل بیشترین استفاده را میبرند

4 نوشابه ای انرژی زا

انرژی زا بودن یکی دیگر از دیگر از بهترین فایده های عسل طبیعی است، عسل طبیعی مانند نوشابه ای انرژی زا است که کاملا طبیعی است .

با توجه به گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده، عسل شامل حدود ۶۴ کالری در هر قاشق غذا خوری میباشد که توسط بسیاری از مردم به عنوان یک منبع انرژی استفاده می شود.

این قند فرآوری نشده طبیعی ( گلوکز و فروکتوز ) به طور مستقیم وارد جریان خون شده و می تواند باعث افزایش سریع انرژی شود. عسل طبیعی برای مصرف کمی قبل از تمرین ها به خصوص تمرینات استقامتی بسیار مفید است زیرا افزایش قند خون به عنوان یک منبع انرژی در کوتاه مدت است .

5 درمان عفونت ادراری

عفونت ادراری می تواند ناشی از رشد باکتری ها یا قارچ ها در دستگاه ادراری باشد . خواص عسل طبیعی  به علت خواص ضد باکتری که دارد میتواند به بهبود عفونت های دستگاه ادراری کمک کند.

منظور پردازش اندیشه و تصمیم گیری نیاز دارد  این خاصیت عسل به بدن در جذب کلسیم کمک می کند تا مغز سالم تر و قوی تر شود .

6 درمان سرماخوردگی و سرفه

در تحقیقاتی که دانشمندان در 2012 انجام دادند خاطر نشان کردند که عسل طبیعی حاوی بیش از 181 نوع ماده ی مختلف طبیعی در عسل است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و برای تسکین سرفه بسیار مناسب است. عسل طبیعی باعث بهبود کیفیت خواب در کودکان مبتلا به عفونت تنفسی فوقانی ،درمان گلو درد  و بهتر از داروی دکسترومتورفان برای سرفه عمل میکند . خواص ضد میکروبی عسل طبیعی  نه تنها گلو را  آرام  میکند بلکه همچنین می تواند باکتری های خاصی که باعث عفونت میشوند را بکشد.

7 وزن کم می کنید

عسل طبیعی حاوی قند ، ویتامین ها و مواد معدنی مفید است . برای افراد چاق عسل نه تنها می تواند خطر ابتلا به اختلالات قلبی‌عروقی را کاهش دهد، بلکه وزن بدن را نیز افزایش نمی دهد .

ورزشکارانی که عسل طبیعی مصرف می کنند نسبت به دیگران ۱۰ برابر بیشتر چربی می سوزانند و سطح استقامت خود را افزایش می دهند زیرا عسل طبیعی سرشار از فراکتوز است .

عسل طبیعی کبد را قادر می سازد تا گلوکز بیشتری تولید کند و به عنوان سوخت برای بدن عمل می کند .  وقتی گلوکز تولید می شود به مغز هشدار می دهد که سطح قند بالاست و آن را مجبور می کند که هورمون های سوخت چربی را آزاد کند. در تمام روز عسل طبیعی را جایگزین شکر کنید و عسل را در رژیم غذاییتان قرار دهید تا  متوجه تغییرات بیشتری در سیستم کاهش وزن تان شوید . به علاوه قبل از خواب یک لیوان آب گرم با سه قاشق پر عسل بخورید.

8 پاکسازی داخل بدن

عسل طبیعی یک ماده‌ی فوق‌العاده برای پاک‌سازی داخل بدن است؛ با مصرف مستمر و دائم عسل بدن به صورت کاملا طبیعی پاک سازی می شود . عسل طبیعی چون خاصیت آنتی اکسیدانی دارد میکروب ها و  باکتری های مضرر را  از بدن پاک می کند

9 ضد اضطراب

اضطراب یک مشکل بسیار رایج در دنیاست که متاسفانه می تواند اثرات منفی و مختلفی بر روی هر فرد بگذارد . جالب است که بدانید که یکی از مهم ترین خواص عسل طبیعی کمک به درمان اضطراب هایی است که گاهی افراد را دچار مشکل می کند . برای اینکار می توانید عسل و آب پرتقال را به مقدار لازم با یکدیگر ترکیب کرده و مصرف کنید .

10 عسل قاتل سرطان است

عسل طبیعی بهترین شفاگر و قاتل بی رحم بیماری هاست  و چندین قرن است توسط دانشمندان برای انواع بیماری ها تجویز می شود . عسل طبیعی حاوی آنتی اکسیدان است که به کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها و بیماری ها کمک می کند

11 درمان بیخوابی

بی خوابی نوعی اختلال خواب است که عوارضی را بر روی مزاج و انرژی شما و توانایی در انجام کارهای روز مره تان ایجاد می کند . اگر به راحتی نمی توانید بخوابید   با استفاده از ترکیب معروف شیر و عسل طبیعی می توانید این مشکل را به راحتی  درمان کنید. البته که با اضافه کردن یک قاشق چای خوری عسل طبیعی به یک فنجان بابونه نیز می توانید بیخوابی خود را درمان کنید . عسل می تواند با افزایش انسولین و انتشار سروتونین که یک انتقال دهنده عصبی است باعث بهبود خلق و خو و شادی انسان بشود .

12 حل و فصل مشکلات پوست سر و شوره سر

شوره یکی از تجربه های بدی است که یک فرد می تواند تجربه کند . شوره زدن سر ممکن است عوامل متفاوتی مانند خشکی پوست سر ، اگزما و  در کل رشد بیش از حد قارچی به نام مالاسزیا است که میتواند باعث شوره ی سر شود .

درمان شوره ی سر راه های متفاوتی دارد که درمان خانگی با عسل طبیعی یکی از آنهاست . در یک تحقیق که در آن بیماران مبتلا به شوره ی سر شرکت داشتند از آنها  خواسته شد تا عسل رقیق شده با ۱۰ درصد آب گرم را بر روی پوست و موی سر خود قرار دهند و پس از مدت سه ساعت آن را شست و شو دهند .

بعد از مصرف عسل طبیعی و آب در تمام بیماران، خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر در عرض یک هفته ناپدید شد همچنین ضایعات پوستی به طور کامل در عرض دو هفته بهبود یافت . عسل رقیق شده با کمی آب گرم به طور قابل توجهی در بهبود درماتیت سبورئیک که یک بیماری پوست سر است موثر است.

13 درمان آسم با عسل

عسل طبیعی دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است که با التهاب مبارزه می کند و می تواند مشکلات تنفسی مانند آسم را درمان کنند و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند .

14 درمان اگزما به وسیله عسل

اگزما یک بیماری مزمن پوستی است که در آن نواحی از پوست دچار التهاب ، قرمزی و خارش می شود . اگزما معمولا با داروهای ضد التهاب و مرطوب کننده هتای موضعی درمان می شود .

بسیاری از این داروها چرخه خارش را طولانی‌ تر و التهاب را بیشتر و سیستم ایمنی بدن را نامتعادل می‌کنند. برای درمان این بیماری درمان های زیادی مورد بررسی قرار گرفته شده است که درمان با عسل طبیعی یکی از آنهاست .

از عسل می توانید برای درمان اگزمای خفیف استفاده کنید .عسل طبیعی را می توان با دارچین به مقدار مساوی باهم مخلوط کرد و به ورت موضعی استفاده کرد .

15 پوستی زیبا

عسل طبیعی  سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آمینو اسیدها است که به  طراوت و زیبایی پوست کمک می کنند و آن را تغذیه می کنند . عسل طبیعی خاصیت ضد باکتری دارد و  برای پوست خیلی مفید است خصوصا زمانی که با مواد تشکیل دهنده دیگر استفاده شود . عسل طبیعی به اعماق منافذ صورت نفوذ می کند و برای پاک سازی پوست نتیجه ی چشمگیری را به به همراه دارد .

همچنین می تواند مرطوب کننده و مغذی باشد. برای داشتن پوستی زیبا  و شاداب می توانید پودر دارچین و مقداری عسل را با هم ترکیب کرده و به عنوان ماسک صورت استفاده کنید .

16 عسل قویترین آنتی بیوتیک طبیعی

آنتی بیوتیک ها بخصوص آنتی بیوتیک طبیعی بهترین گزینه برای درمان عفونت های باکتریایی هستند . آنتی بیوتیک های طبیعی فراوانی اطراف ما وجود دارد که مقابل عفونت های یاکتریایی تاثیر می گذارد .

عسل طبیعی یکی از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی است که برای افزایش سیستم ایمنی بدن مقابل بیماری های عفونی استفاده می شود . معمولا عسل هایی که تیره تر هستند دارای خاصیت آنتی بیوتیکی و آنتی‌اکسیدانی قوی تری هستند . عسل میتواند به طور موثر در از بین بردن بیش از ۲۵۰ سویه های کلینیکی از باکتری ها موثر باشد. از طرفی برای عسل برای درمان سرفه  هم مفید است.

17 شیرین کننده

از عسل طبیعی می توان به عنوان یک جایگزین مناسب به جای قند و شکر  در بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی استفاده کرد. عسل طبیعی یک شیرین کننده ی طبیعی است چون شامل مقدار بالایی گلوکز و فروکتوز است . همچنین با توجه به فایده  عسل طبیعی برای سلامت کلی خود بهتر است از عسل بجای شکر سفید معمولی استفاده شود.

18 درمان ناتوانی جنسی

اختلالات جنسی در مردان مشکلات فراوانی از جمله افسردگی ، طلاق و … را برای آنها به وجود می آورد .با استفاده از عسل می توان این مشکل را بر طرف کرد و بر قوای جنسی افزود .  در طب سنتی از عسل به عنوان یک داروی موثر در درمان ناتوانی جنسی عنوان میشود . برای درمان انواع ناتوانی های جنسی (سستی ، کندی ، نعوظ و … )  می توان از معجون از شیر و خرما ، شیر و عسل ، عسل و زنجبیل و … استفاده کرد . مصرف معجون شیر گرم و عسل طبیعی باعث افزایش تعداد اسپرم می شود و تعداد آنها را به حد باروری می رساند.

19 افزایش حافظه به وسیله عسل خوراکی

در مطالعات نشان داده است که عسل دارای آنتی اکسیدان طبیعی است و دارای خواص فراوان از جمله خواص درمانی است که قادر به جلوگیری از کاهش حافظه و زوال عقل و افزایش سیستم کولینرژیک مغز میباشد .با توجه به اینکه مغز به کلسیم به

. برای پاک سازی بدن می توان از معجون عسل طبیعی و سیاه دانه استفاده کرد البته مصرف زیاد آن برای زنان باردار و افراد گرم مزاج اصلا توصیه نمی شود .

20 جلوگیری از اسیدیته بدن

عسل مانع از اسیدیته شدن بدن می‌شود. pH عسل معمولا بین ۳.۲ تا ۴.۵ است. این سطح پ‌ هاشِ نسبتا اسیدی از رشد بسیاری از باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.

21 درمان خشکی و ترک لب

عسل طبیعی یک مرطوب کننده ی عالی و آنتی اکسیدانی و ضد باکتری است که از بروز عفونت در لب های خشک جلوگیری می کند . اگر لب های خشک و ترک خورده دارید از عسل طبیعی استفاده کنید چون عسل طبیعی برای درمان لب های خشک و ترک خورده بسیار مفید است .

سخن نهایی  در باب فواید عسل

با توجه به تمام نکاتی که در مورد عسل طبیعی اعم از خاصیت دارویی و درمانی که در این مقاله اشاره کردیم و با درک فایده عسل طبیعی  می توان به این نکته پی برد که عسل سرشار از مواد مغذی است که  برای داشتن زندگی سالم توام با طراوت و شادابی استفاده از عسل خوراکی می تواند انتخاب خوبی باشد .

مخصوصا این که عسل طبیعی مایعی شیرین و دارای طعم و مزه فوق العاده ای است و مخاطب پسند است. به همین خاطر اگر تمایل داید عسل طبیعی و سالم بخرید و از فایده های انگبین بهره مند شوید، فروشگاه مازولند می تواند افتخار خدمت به شما را نصیب خود بکند.

Asera rasoli
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *