طرز تهیه فسنجان با مرغ به همراه فوت و فن طلایی

طرز-تهیه-خورشت-فسنجون

طرز تهیه فسنجان کار دشواری نیست،خورشت فسنجان یکی اصیل‌ترین و لذیذ‌ترین غذا‌‌‌‌‌های ایرانی است که خواستگاه اصلی این غذای خوشمزه استان گیلان است. این خورشت در نقاط مختلف کشور براساس ذائقه غذایی افراد، ملس، ترش یا شیرین با گوشت‌‌‌‌‌های مرغ، گوشت قلقلی، بوقلمون یا اردک و حتی گاهی با گوشت بلدرچین پخته می‌شود. طرز تهیه فسنجان گیلانی و شمالی معمولا ترش است، البته این یک موضوع عام است و امکان دارد برخی افراد طرز تهیه فسنجان ملس، شیرین یا نمکی را ترجیح ‌دهند. این خورشت خوشمزه قدمت تاریخی دارد به صورتی که گفته می‌شود، قدمت خورشت فسنجان به دوره ساسانیان بر می‌گردد. طرز تهیه خورشت فسنجان مجلسی با انواع گوشت قرمز به صورت گوشت قلقلی، گوشت مرغ یا اردک را برای شما عزیران تشریح خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

مواد لازم برای خورشت فسنجان برای 4 نفر

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۱۵ دقیقه

مدت زمان پخت: ۴ ساعت

خورشت فسنجان برای 4 نفر

 • گردو ساییده شده: ۳۰۰ گرم
 • پیاز متوسط: ۲ عدد
 • مرغ: ۵۰۰ گرم (به اندازه دلخواه تکه تکه کنید، از سینه و ران هر دو می‌توانید استفاده کنید)
 • رب انار: ۱/۳ لیوان فرانسوی دسته دار
 • آب سرد: ۴ لیوان فرانسوی دسته دار
 • آب سرد برای مخلوط کردن با رب انار: ۲/۳ لیوان
 • نمک: به میزان لازم
 • یخ: به میزان لازم
 • نمک و زردچوبه: به میزان دلخواه
 • روغن مایع: به مقدر لازم

طرز تهیه خورشت فسنجان

طرز تهیه فسنجان به روش و فوت و فن‌‌‌‌های مختلف انجام می‌شود که با توجه به سلیقه غذایی هرکس می‌تواند مواد اولیه آن تغییر کند. ما در این آموزش طرز تهیه خورشت فسنجان با مرغ را آموزش می‌دهیم. اگر می‌خواهید طرز درست کردن فسنجون را یاد بگیرید، با دقت این آموزش را قدم به قدم پیش بروید.

مراحل پخت طرز تهیه فسنجان

مرحله اول: مرغ را بپزید

مرغ را به قسمت‌‌‌‌های دلخواه تکه تکه کنید و با مقداری آب، نمک، فلفل و زردچوبه روی اجاق گاز با دمای متوسط قرار دهید تا پخته شود. از همان ابتدا شکل تکه‌‌‌‌های مرغ را مشخص کنید، برای مثال اگر می‌خواهید به صورت مکعبی باشد؛ آن‌‌ها را به صورت تکه‌‌‌‌های مرغ مکعبی خرد کنید. اگر هم می‌خواهید مرغ را ریش ریش کنید ابتدا مرغ را پخته، سپس ریش ریش کنید.

طرز تهیه خورشت فسنجان

مرحله دوم: پیاز را آماده کنید

در فاصله‌ای که مرغ در حال پخته شدن است، پیازی با اندازه متوسط، نگینی خرد کنید و در روغن کم و کمی نمک و زردچوبه تفت دهید تا طلایی شود و آماده شده کنار بگذارید.

مرحله سوم طرز تهیه فسنجان: گردو را خرد کنید و بسابید

گردو را خرد کنید و بسابید، این کار را به گونه‌ای انجام دهید تا کاملا له شده و روغن پس دهد. برای این کار می‌توانید از آسیاب استفاده کنید تا کار شما راحت‌تر شود. اندازه مورد استفاده گردو در خورشت فسنجان به سلیقه شما بستگی دارد اما به طور معمول از نصف مقدار مرغ یا گوشت کمی بیشتر است.

مرحله چهارم: گردو را به پیاز داغ اضافه کنید

گردو‌‌‌‌های سابیده شده را به پیاز‌‌‌هایی که سرخ کرده‌اید، اضافه کرذه و 3 الی 4 دقیقه روی حرارت ملایم تفت دهید. تفت دادن روی شعله ملایم باعث می‌شود تا فسنجون هنگام پخته شدن، خوب جا بیفتد.

برای خرید گردو می توانید تیم مازولند را برای تهیه بهترین و باکیفیت ترین گردوی خورشتی انتخاب کنید.

مرحله پنجم: آب سرد به محتویات قابلمه اضافه کنید

آب سرد به مقدار متوسط را به محتویات گردو و پیاز تفت داده شده اضافه نمایید، این ترکیب باید رقیق باشد. کمی مخلوط را هم بزنید تا به دمای جوش برسد.

طرز تهیه خورشت فسنجان

مرحله ششم: اضافه کردن رب انار

رب انار را با مقداری نمک (در صورتی که دارای نمک باشد نیازی به اضافه کردن نمک نیست) و 2/3 لیوان آب سرد مخلوط کنید و هم بزنید تا یک مایع یکدست و روان حاصل شود، به ترکیب پیاز و گردو اضافه کنید. توجه داشته باشید طعم و رنگ انار اصلی‌ترین نقش در تعیین مزه و رنگ خورشت فسنجان را دارد. براساس سلیقه و ذائقه غذایی خود؛ اگر فسنجان ترش دوست دارید، از رب انار ترش و قیسی استفاده کنید. اما اگر طعم فسنجان ملس رو به شیرین دوست دارید از رب انار ملس به همراه کمی شکر یا شیره خرما استفاده کنید.

برای خرید چاشنی می توانید تیم مازولند را برای تهیه بهترین و باکیفیت ترین رب انار خورشت فسنجان انتخاب کنید.

مرحله هفتم؛ یک کفگیر آهنی داغ در قابلمه بگذارید

این یک فوت و فن بومی گیلان است که برای خوش رنگ شدن و درست کردن فسنجون یک ملاقه یا کفگیر آهنی را در قابلمه می‌گذارند. نحوه انجام به این صورت است که: یک کفگیر آهنی را روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود. بعد از 10 دقیقه کفگیر را از روی اجاق گاز بردارید، با یک دست درب قابلمه را نیمه باز کنید و با دست دیگر کفگیر داغ را درون قابلمه قرار دهید و به سرعت درب قابلمه را کیپ کنید، چون کفگیر داغ است و با قرار دادن آن درون محتویات قابلمه باعث می‌شود، مواد داخل به بیرون پرتاب شود. ترکیب رب انار و کفگیر آهنی باعث می‌شود رنگ خورش فسنجان حسابی تیره شود.

مرحله هشتم؛ اضافه کردن یخ به خورش فسنجان برای روغن انداختن

کفگیر آهنی را تا زمانی که فسنجون جا بیفتد درون قابلمه نگاه دارید. بعد از پخت کامل محتویات داخل قابلمه خصوصا گردو‌‌ها درب را بردارید و چند تکه یخ داخل آن بریزید. این کار باعث خواهد شد به گردو‌‌‌ها شوک وارد شده و روغن بیندازد. برای پخت گردو تقریبا یک ساعت و نیم زمان لازم است.

طرز تهیه فسنجان با مرغ

مرحله نهم طرز تهیه فسنجان:  تفت دادن گوشت مرغ

تکه‌‌‌های مکعبی مرغ یا ریش ریش شده آن (پس از پخت کامل مرغ را ریش ریش کنید) را با کمی پیاز و زردچوبه در مقدار کمی روغن تفت دهید.

مرحله دهم طرز تهیه فسنجان: اضافه کردن مرغ به گردو‌‌های پخته شده

پس از پخ گردو و با کرم رنگ شدن آن، مرغ‌‌‌های پخته شده را به گردو‌‌‌ها اضافه کنید. یک تا یک ساعت و نیم زمان دهید تا فسنجان به خوبی جا بیفتد و طعم گردو و مرغ با هم ترکیب شود. در این مدت هر نیم ساعت یک بار فسنجان را به آرامی هم بزنید تا ته نگیرد. در نهایت خورشت شما آماده است و می توانید آن را میل کنید.

فوت و فن طلایی در تهیه خورشت فسنجان

 • اولین نکته‌ای که هنگام پخت خورشت فسنجان باید به آن توجه داشته باشید، صبور بودن است. اجازه دهید به آرامی روی حرار ملایم خورشت فسنجان جا بیفتد.
 • گردو مورد استفاده بسیار مهم است. حتما از گردوی ایرانی باکیفیت استفاده کنید، به نحوی که با فشار دادن بین دو انگشت خود روغن آن نمایان شود. گردویی با نام گردوی خورشتی به این منظور به فروش می‌رسد.
 • هنگام ترکیب گردو با پیاز‌‌‌های نگینی خورد شده، اگر می‌خواهید پیاز در خورشت مشخص نباشد می‌توانید به صورت رنده شده از آن استفاده کنید.
 • مرغ‌‌‌ها را به هیچ عنوان پیش از جا افتادن خورشت، به آن اضافه نکنید زیرا باعث می‌شود مرغ‌‌‌ها نرمی بیش از حد پیدا کرده و به صورت لفظی وا بروند.

فوت و فن طلایی در تهیه خورشت فسنجان

 • رب خورشت فسنجان، تعیین‌کننده اصلی مزه آن است به همین ترتیب در مزه رب و اندازه آن در خورشت دقت کنید.
 • رب انار باعث سیاهی رنگ گردو‌‌‌ها می‌شود، از سوی دیگر اگر به رب انار شکر اضافه کنید، باعث می‌شود رنگ خورشت رو به قهوه‌ای و سیاهی میل کند.
 • اگر می‌خواهید فسنجان شما به خوبی روغن بیندازد حتما چند تکه یخ را به همان صورت که توضیح دادیم برای وارد شدن شوک به گردو‌‌‌ها به مواد اضافه کنید.
 • زیاد تفت دادن گردو باعث تلخی آن شده و خام بودن آن نیز طعم و بوی بدی به خورشت می‌دهد، پس در رعایت تعادل پخت گردو دقت داشته باشید.
 • برای خوش طعم شدن خورشت فسنجان به نسبت گردو می‌توان یک سوم مغز پسته آسیاب شده به آن اضافه کرد.
 • بهتر است زعفران را جایگزین زردچوبه کنید تا علاوه بر رنگ آن، عطر مطبوعی را به خورشت بدهد.

جمع بندی

طرز تهیه فسنجان روش‌‌های مختلفی دارد که هر کدام به سلیقه شما بستگی دارد که کدام نوع را دوست داشته باشید. طرز تهیه خورشت فسنجان با مرغ بومی شهر گیلان است که بسیار لذیذ و خوشمزه می‌باشد. ما در این مقاله سعی کردیم آموزش خورشت فسنجان به همراه فوت و فن تهیه آن را آموزش دهیم تا بتوانید آشپزی لذت بخشی را به انجام رسانید.

leila mohammadi
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • صدف ۸ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۷ ب٫ظ

  خورشت فسنجان یکی از خوشمزه ترین غذاهای ایران و یکی از غذاهای اصیل گیلانی است.طرز تهیه ی خورشت فسنجان دشوار نیست و تقریبا در تمان نقاط ایران دستور پخت یکسانی دارد فقط باتوجه به ذائقه افراد مختلفمی تواند ترش،ملس،شیرین،با گوشت مرغ،گوشت بلدرچین یا …. پخته شود.

  • پشتیبانی مازولند ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۹:۱۷ ب٫ظ

   درسته صدف عزیز ما سعی کردیم اصول کلی رو در مورد فسنجون بگیم و موارد پایه رو حتما ذکر کردیم قطعا خانم یا اقایون آشپز باید به این نکته مهمی که شما گفتید باید دقت کنند. هرچند توصیه می کنیم از رب انار خالص در این غذا استفاده کنند و هر چقدر که رب انار و سایر مخلافات مانند گردو از کیفیت بالایی برخوردار باشه طعم خوشمزه تری پیدا می کنه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *