شکرک زدن عسل چیست؟+راز شکرک عسل که نمی دانید!

شکرک زدن عسل چیست

یکی از عمده ترین موارد سوال برانگیزی که درباره عسل وجود دارد، این است که چرا این شهد طبیعی شکرک می زند. برزو شکرک در عسل از نظر افراد مختلف دلایل متفاوتی داشته و هر کسی این اتفاق را به گونه ای توجیه می کند.

با وجود این که برخی آن را دلیل طبیعی بودن عسل می دانند، بسیاری هم معتقدند عسل های تقلبی شکرک می زنند. قصد داریم تا در این مقاله یک بار برای همیشه این شک را برطرف کرده و به ابهامات در مورد شکرک زدن عسل پایان دهیم. هر چند اگر قصد خرید عسل دارید بعد از این مقاله حتما راهنمای خرید عسل را مطالعه کنید تا شناخت شما نسبت به عسل طبیعی بیشتر شود.

شکرک زدن عسل

می خواهیم بدانیم که آیا شکرک زدن عسل نشان طبیعی بودن آن است یا تقلبی بودن عسل؟ اصلاً چرا عسل شکرک می زند؟ و حتی با عسل شکرک زده باید چکار کنیم؟ در ادامه، به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

درباره عسل و شکرک زدن آن

عسل طبیعی یکی از مواد غذای بسیار مفید و مغذی برای کمک به حفظ سلامتی بدن است. همان طور که می دانید، عسل به صورت طبیعی شیرین بوده و حاوی درصد بالایی از مواد قندی است و به همین دلیل، تغییر حالت آن به شکل جامد، یک اتفاق طبیعی است.

این جامد شدن ذرات قندی، همان شکرک زدن عسل است. از آن جایی که در دنیا هیچ عسلی پیدا نمی شود که شیرین نباشد، پس شکرک زدن آن نیز یک اتفاق طبیعی است.

اما مسئله مهمی که باید درمورد شکرک زدن عسل در نظر داشته باشید، این است که با توجه به وجود تنوع در انواع عسل ها، شکرک زدن آن ها نیز ممکن است فرق داشته باشد. عسل های مختلف، ممکن است از نظر زمان شکرک زدن و یا میزان آن، با هم متفاوت باشند.

درباره عسل و شکرک زدن آن

به طور کلی، این شکرک زدن به عواملی از جمله بسته بندی عسل، ترکیبات و نوع عسل، شرایط نگهداری آن و … بستگی داشته و نمی توان آن را دلیل بی کیفیت بودن عسل دانست.

از آن جایی که عسل میزان زیادی قند اشباع و حتی فوق اشباع دارد، لذا این قند به صورت کریستال های ریزی درون آن درمی آید. پس شکرک زدن عسل، یک ویژگی طبیعی آن است که هیچ ارتباطی به وجود قند اضافه در عسل نداشته و بیشتر نشان از طبیعی بودن عسل دارد.

شکرک زدن در عسل چگونه اتفاق می افتد؟

شکرک زدن عسل به طور معمول در دماهای حدود 14 درجه سانتی گراد اتفاق افتاده و این دما برای شکرک زدن یک عسل طبیعی، مناسب است. شاید فکر کنید که هرچه دما پایین تر بیاید، شکرک عسل بیشتر می شود اما این طور نیست.

اگر دمای محیط را پایین تر از 5 درجه و یا بالاتر از 25 درجه سانتی گراد ببرید، می بینید که عسل شکرک نمی زند. نکته مهم و جالب توجه این است که اگر عسلی را به دمای بالای 25 درجه سانتی گراد رساندید، دیگر نباید آن را مصرف کنید. در این دما، مواد مضر و خطرناکی درون عسل ایجاد می شود.

شکرک زدن در عسل چگونه اتفاق می افتد

از دیگر مواردی که در ایجاد شکرک در عسل موثر است، داشتن رطوبت است. اگر عسل شما از میزان بیشتری آب در ترکیبات اصلی خود برخوردار باشد، زودتر شکرک می زند.

قند طبیعی موجود در عسل، از دو نوع قند فروکتوز و گلوکز است و هر یک از این قندها، به دلیل تفاوت در شیرینی، نوع کریستالی شدن، میزان جذب رطوبت و … با هم تفاوت دارند. به همین دلیل، درصدهای مختلفی از این دو نوع قند اصلی، می تواند در میزان و زمان شکرک زدن عسل موثر باشد.

چرا بعضی عسل ها شکرک نمی زنند

به طور عمده، عسل هایی که ما بازار می بینیم، برای فروش فرآوری شده و گرما دیده اند. گرما دادن به عسل نیز باعث می شود تا فرآیند کریستالی شدن در آن رخ نداده و عسل شکرک نزند.

این گرما دادن نه تنها باعث جلوگیری از شکرک و رس بستن عسل می شود، بلکه حتی اگر عسل شکرک زده را نیز حرارت بدهید، زلال می شود.

از آن جایی که ما به عنوان مشتری عسل، از سال های پیش همواره عسل مایع و شفاف را بیشتر پسندیده و خریداری کرده ایم، زنبورداران و کارخانجات عسل های پاستوریزه، آن را گرما می دهند.

پس اگر عسل خریداری کرده و باتوجه به موارد گفته شده متوجه شدید که شکرک نمی زند، لازم نیست به اصل بودن آن شک کنید.

برای خرید عسل طبیعی و خرید فرآورده عسل می توانید از فروشگاه مازولند اقدام کنید.

چرا بعضی عسل ها شکرک نمی زنند

اگرچه ذائقه ما ایرانی ها بیشتر به با عسل مایع و شفاف سازگار بوده و این نوع عسل را بیشتر می پسندیم، اما عسل های رس زده در بسیاری کشورهای دنیا بسیار محبوب بوده و حتی از عسل مایع نیز بیشتر طرفدار دارد.

اخیراً، در کشور ما نیز علاقه به عسل های رس زده و شکرک زده نیز بیشتر شده و فروشگاه های زیادی این ماده غذایی بسیار مفید را خریداری می کنند. ماده ای که اگر با سیاه دانه مخلوط شود خواص آن دو چندان می شود. اگر در مورد خواص سیاه دانه و عسل نمی دانید، پیشنهاد می کنیم مقاله آن را مطالعه کنید.

پس نتیجه می گیریم که؛ اگر عسل شکرک بزند، حتماً خالص است اما عسلی که شکرک نزده و رس نبندد، ممکن است طبیعی یا ناخالص باشد.

تمام انواع عسل های طبیعی شکرک خواهند زد اما زمان و نوع شکرک زدن آن، بستگی به عوامل زیادی دارد که به آن اشاره کردیم.

عوامل موثر در شکرک زدن عسل

همان طور که پیش از این گفتیم، شکرک زدن عسل به عوامل زیادی بستگی داشته و نشان از طبیعی بودن آن دارد. موارد زیر، تمام عواملی هستند که در زمان شکرک زدن و میزان آن، کاملاً موثر هستند.

 • دما، اولین و موثرترین عامل در شکرک زدن عسل است. عسل در دماهای بین 5 تا 25 درجه سانتی گراد شکرک می زند اما مناسب ترین دما برای بروز شکرک، دمای 14 درجه سانتی گراد است.
 • از دیگر عوامل موثر در شکرک زدن، ذرات و گرده های گل موجود در آن است. هرچه گرده های گل در عسل بیشتر باشد، عسل زودتر شکرک می زند. میزان گرده نیز به شهد تولید شده توسط زنبور عسل بستگی دارد.

عوامل موثر در شکرک زدن عسل

 • میزان گلوکز موجود در عسل نیز در شکرک زدن آن تاثیر دارد. میزان گلوکز نیز به نوع تغذیه زنبور عسل و گیاهانی که از آن تغذیه کرده بستگی دارد. به عنوان مثال، عسل حاصل از گیاهانی مثل یونجه، پنبه و آفتابگردان، خیلی زود شکرک می زند چرا که گلوکز بیشتری دارد. اما عسل گیاهی مانند اقاقیا، دیرتر شکرک می زند چون گلوکز کمتری دارد.
 • عسل به طور طبیعی مقادیری آنزیم های دیاستاز و آمیلاز دارد که به خودی خود باعث شکرک زدن عسل می شود.
 • میزان رطوبت موجود در عسل نیز در شکرک زدن آن موثر است. عسل هایی که آب و رطوبت بیشتری در ترکیبات خود داشته باشند، زودتر شکرک می زنند.

چگونه شکرک عسل را برطرف کنیم ؟

تقریباً می توان گفت که در دنیا هیچ عسلی نیست که به دلیل عوامل گفته شده در بالا، شکرک نزند. این فرآیند کاملاً طبیعی بوده و دیر یا زود در مورد تمام عسل ها اتفاق می افتد.

تغییرات فیزیکی در بافت عسل که همان جامد شدن مواد قندی آن است، ربطی به کیفیت بد عسل نداشته و حتی به معنای مرغوب بودن عسل است. اما اگر به هر دلیلی شکرک های عسل را دوست نداشتیم و خواستیم آن را برطرف کنیم، باید چه کاری انجام دهیم.

چگونه شکرک عسل را برطرف کنیم ؟

همان طور که اشاره کردیم، یکی از موثرترین عوامل در شکرک زدن عسل، دما است و شما می توانید با حرارت دادن عسل، آن را دوباره به حالت مایع بازگردانید.

این کار نیازی به حرارت بسیار زیاد نداشته و حتی دماهای بسیار بالا، عسل را خراب می کند. تنها کافی است شیشه عسل خود را درون آب جوش قرار دهید تا بلورهای شکرک کم کم محو شده و عسل زلال و شفاف داشته باشید.

تفاوت شکرک زدن و رس بستن عسل

عسل رس بسته، یکی از انواع عسل است که در چند سال اخیر، به شدت پرطرفدار شده است. رس بستن عسل، ممکن است به مرور زمان رخ داده و ظاهر نهایی عسل را مانند روغن جامد کند.

بسیاری این عسل را به دلیل استفاده راحت تر، بیشتر می پسندند. شاید تصور کنید که شکرک زدن و رس بستن عسل، یک فرآیند هستند اما این دو تفاوت هایی با هم دارند. البته اگرچه که تا حدی نمی توان این دو نوع عسل را از هم جدا کرد، اما به هر حال تفاوت هایی دارند که در ادامه به آن اشاره می کنیم. دو تفاوت عمده عسل های رس بسته و شکرک زده عبارت است از؛

تفاوت شکرک زدن و رس بستن عسل

 • رس بستن عسل، از قسمت ته شیشه شروع شده و کم کم به سمت بالا می آید تا تمام محتوای شیشه را به صورت رس بسته درآورد. اما شکرک زدن عسل، از قسمت رویی آن اتفاق می افتد.
 • عسل رس بسته با حرارت دادن به حالت مایع درآمده و رنگ زرد آن، به شفاف و عسلی تغییر می کند. اما در عسل شکرک زده، اگر حرارت دادن از حدی بگذرد شکرک آن بیشتر می شود. چرا که گرما دادن منجر به تبخیر آب و رطوبت موجود در عسل شکرک زده شده و این یکی از عوامل تشدید شکرک است.

نکات تکمیلی درباره عسل

عسل طبیعی، یکی از مواد غذایی بسیار مغذی و مفیدی است که به دلیل خواص بالا، تاثیر زیادی در سلامت عمومی بدن دارد. همچنین این ماده طبیعی در طب سنتی نیز برای درمان بیماری های زیادی استفاده می شود. نکات زیر، موارد بسیار اساسی و مهمی است که درباره عسل باید بدانید.

نکات تکمیلی درباره عسل

 • عسل را به هیچ وجه به نوشیدنی های بسیار داغ اضافه نکنید. ترکیبات طبیعی عسل در اثر حرارت دیدن به سمی به نام هیدروکسی متیل فورفورال تبدیل می شود که بسیار مضر است.
 • عسل حرارت دیده، شکرک نمی زند چرا که خواص خود را از دست داده است.
 • عسل رس زده به دلیل استفاده راحت تر و حتی بعضاً مزه بهتر، در بین افراد زیادی محبوب است.

جمع بندی

با توجه به تمام موارد گفته شده در این مقاله، حالا می دانیم که شکرک زدن عسل به هیچ وجه اتفاق غیر طبیعی و بدی نیست و دیر یا زود در عسل ها دیده می شود. از سوی دیگر، شکرک زدن عسل را می توان دلیلی بر طبیعی بودن آن دانست.

در واقع بهتر است که عسل رس زده یا شکرک زده را خریداری و مصرف کنید چرا که کارخانجات تولیدی، عسل را برای جلوگیری از شکرک زدن آن حرارت می دهند و همان طور که گفتیم، این حرارت دادن برای عسل خوب نیست و باعث ایجاد ماده مضری در آن می شود.

بیشتر بخوانید:

خواص پسته وحشی  که نمی دانید

 

leila mohammadi
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • رزا ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۱:۳۴ ب٫ظ

  شکرک زدن یک پدیده ی سوءتعبیر شده است که افراد گمان می کنند که عسل طبیعی اگر شکرک بزند نشانه ی عدم کیفیت و مصنوعی بودن عسل است.اما آنچه که باید همه ی ما بدانیم عوامل موثر در شکرک زده عسل طبیعی می باشد.از عوامل موثر بر شکرک زدن عسل می توان به درجه حرارت محیط،مقدار رطوبت عسل،مقدار گلوگز موجود در آن نیز اشاره کرد.تمام عسل های طبیعی شکرک خواهند زد اما این شکرک زدن به نوع شکرک ، زمان آن و همچنین عواملی دارد که به آن اشاره کردیم.

 • soroor ۸ خرداد ۱۴۰۰ / ۹:۱۴ ب٫ظ

  از عمده ترین دغده های همه ی ما هنگام خرید عسل نگرانی در موردطبیعی و اصل بودن عسل است. از زمان های قدیم بر این باور بوده ایم که شکرک زدن عسل یکی از اصلی ترین عوامل تقلبی و غیر طبیعی بودن آن است.می دانید که عسل به طور طبیعی شیرین بوده و حاوی مقادیر زیادی مواد قندی است و شکرک زدن آن و تغییر حالت دادن ذران آن از مایع به جامد در دمای مناسب امری طبیعی است و نشان دهنده ی طبیعی بودن عسل است.عسل به طور طبیعی در دمای 5 تا 25 درجه شکرک میزنید اما دمای مناسب برای شکرک زدن 14 درجه است.عسل با توجه به مقدار آبی که در ترکیب خود دارد و گیاهی که از آن تغذیه کرده شکرک می زند.به طور مثال عسلی که زنبور آن از آفتاب گردان،پنبه یا یونجه زود شکرک می زند چون گلوکز بیشتری دارد.اگر عسل شکرک زد یا رس بست میتوانید با حرارت دادن آن را رقیق کنید اما حرارت نباید زیاد باشد چون ممکن است رطوبت عسل را افزایش دهد و عسل باز هم شکرک بزند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *