جایگاه عسل در اسلام حتی در سال 1401

عسل در اسلام

عسل  در اسلام

عسل در اسلام از جایگاه والایی برخوردار است و در تمامی منابع و مصادر دینی به اهمیت آن اشاره شده، در این مقاله مازولند به بررسی اهمیت عسل در اسلام می پردازیم و با مراجعه به منابع دینی اهمیت عسل طبیعی در اسلام را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در زندگی زنبور عسل، شگفتی‌های فراوانی برای درس‌‎آموزی و عبرت‌اندوزی نهفته است که قرآن، ما را بدان دعوت می‌کند. قرآن از وحی به زنبور عسل سخن به میان آورده که این نکته نشانگر شرافت و عظمت این حشره ی به ظاهر حقیر است. برخی بر این باورند که سه ویژگی منحصربه‌فرد در زنبوران عسل موجب شده خداوند آنان را شایسته دریافت مدال افتخار وحی کند: ویژگی تسکین‌دهی، غذایی سالم، محصولی طبیعی و دلپذیر.

در دین مبین اسلام توصیه‌های زیادی در خصوص مواد غذایی، نحوه مصرف و ارزش غذایی آنها آمده است. عسل یکی از آن مواد غذایی است که احادیث و روایات زیادی در خصوص فواید درمانی آن آمده است و در اینجا به آیات مربوطه در قرآن مجید و  برخی از احادیث مربوط به پیامبر اکرم(ص) اشاره می‌شود.

عسل در اسلام ارزش زیادی دارد

خداونددر سوره نحل آیات ۶۸ و۶۹ می فرمایند:

و پروردگارت به زنبوران عسل (راه زندگی و طرز معیشت را) الهام کرد( وبدان گونه که تنها خود می داند به دلشان انداخت) که از کوه‌ها و درختان و بلندی‌ها و داربست هایی که مردمان می سازند، برای خود خانه‌هایی برگزینید. آنگاه از همه ی محصولات و میوه‌ها بخورید، و راههایی را بپیمایید که خداوند برای شما تعیین کرده است و کاملا در اختیارند؛ آنگاه از شکم آنها شهدی با رنگ‌های گوناگون بیرون می‌ تراود که رنگ های مختلفی دارد. در این ( مایع رنگارنگ) بهبودی مردمان نهفته است. قطعاً در این [ حقیقت ] نشانه‌ای [ بر قدرت، لطف و رحمت خدا ]ست برای مردمی که می‌اندیشند.

در تفسیر آیه ۶۸ سوره «نحل» چنین آمده که پروردگارت به زنبور عسل وحی فرستاد؛ در اینجا لحن قرآن به طرز شگفت‌انگیزی تغییر می‌یابد، در عین ادامه دادن بحث‌ها در زمینه نعمت‌های مختلف الهی و بیان اسرار آفرینش در این سوره، سخن از زنبور عسل و سپس خود عسل به میان می‌آورد، اما شکل یک ماموریت الهی و الهام مرموز که نام وحی بر آن گذارده شده است.

عسل در اسلام و سنت

پیامبر اسلام(ص) فرمودند:

«لم یستشف المریض بمثل شربه العسل» «هیچ مریضی، به مانند نوشیدن عسل شفاء پیدا نمی‌کند››.

همچنین ایشان درمورد قرآن و عسل در جای دیگر می‌فرمایند:  قرآن و عسل طبیعی هر دو وسیله شفابخش هستند، عسل فیه شفاءُ للناس ( شفای مردمان در آن است) و قرآن شفاءُ لما فی الصدور (شفاست برای آنچه درون سینه هاست)

و حدیث دیگری از آن رسول(ص) وجود دارد که  می فرماید: کسی که در هر ماه، سه بامداد عسل بخورد به قصد شفایی که خداوند متعال در قرآن کریم درباره عسل فرموده است از بیماری های زیاد مصون می ماند.

همچنین در روایتی دیگر از پیامبر نقل می کنند که می فرماید: خداوند برکت را در عسل قرار داده، درمان دردهاست و 70 پیامبر دوام سودمندی آن را از خدا خواسته اند .

امام رضا علیه السلام از اجداد خود نقل می کند که اگر در چیزی شفا باشد بی گمان حجامت و نوشیدن عسل بهترین های آن هستند. و در روایتی دیگر می فرماید: هر کسی به شما عسل تعارف کرد بگیرید و بنوشید و از رد کردن آن تعارف هم پرهیز کنید.

امام موسی کاظم  هم در بیان مناقب آن می فرماید کسانی که آب کمر ضعیف تری دارند؛ از مصرف شیر و عسل تازه غافل نشوند.

ابوالعباس کواشی مفسر برجسته دینی در باب اهمیت عسل می گوید: عسل نعمتی الهی و آسمانی است که در بعضی نقاط زمین گسترده و پایدار گشته است که برای شفای بشر تجویزی مناسب است.

حضرت علی از بزرگان دینی در مورد عسل می فرماید: از هر علمی بهترینش را فراگیرید، همانا زنبورعسل از هر گلی بهترین و زیباترینش را انتخاب می کند. از او دو گوهر گرانقدر تولید می شود. که در عسل شفای درد مردم است و موم با خود روشنایی به دنبال دارد.

اما رضا در باب تقبیح عسل آغشه شده به شکر و تمجید از عسل طبیعی می فرماید: برای شناخت عسل مفید از مضر نشانه هایی است، بعضی از عسل ها هستند که وقتی بویشان به مشام می رسد عطسه می زنید؛ این به خاطر این است که شکر به آن اضافه کرده اند، مزه بسیار تند و سوزنده ای دارند، آگاه باشید که این نوع عسل ها کشنده هستند.

امام کاظم علیه السلام درباره خواص عسل می فرماید: در عسل، درمان هر دردی است، هرکس ناشتا یک انگشت عسل بخورد بیماری صفرایش بهبود پیدا می کند، ذهن را صفا می بخشدو اگر همراه با کندر مصرف شود حافظه را نیکو می بخشد.

قطعا در اسلام مواد غذایی پاک و پاکیزه از اهمیت بالایی برخوردار هستند و توصیه های متعددی در باب مصرف آن ها ارائه شده است به همین خاطر توصیه می شود که عسل طبیعی در سبد مصرفی خانوار قرار گیرد و با خرید عسل طبیعی به توصیه های ائمه اطهار گوش جان قرار دهیم چرا که بی شک نفع دنیا و آخرت در آن است.

عسل در اسلام به شدت مورد تاکید بوده، از سوی دیگر، دیدگاه های پزشکی در این مورد حکم تاییدی بر خاصیت عسل است. اگر شما هم درباره تایید عسل در اسلام چیزی می دانید با ما در میان بگذارید.

 

dmyasemi dmyasemi12
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *