روش‌های جداکردن موم از عسل با 6 روش عملی

جداکردن موم از عسل

جدا کردن موم از عسل

چگونه موم را از عسل جدا کنیم؟ بهترین راه برای حذف عسل از موم چیست؟ روش جداسازی موم از عسل در خانه چیست؟ همواره روش‌های جداکردن موم از عسل به دلیل اهمیت آن موردتوجه بوده است. چند هزار سال است که موم و عسل توسط زنبورعسل تولید می‌شود و انسان‌ها از مزایای آن بی‌نصیب نبوده‌اند، موم زنبورعسل ویژگی‌های جالبی دارد و از نظر ظاهری یک سازهٔ کاملاً مهندسی به شکل شش‌ضلعی است که توسط غدد زیر شکمی زنبور کارگر به‌عنوان لانه زنبور و محلی برای نگهداری عسل، ساخته می‌شود.

موم از استرها، اسیدهای چرب و الکل‌هایی با زنجیره بلند تشکیل شده است که منجر به ایجاد رنگی زرد، خوشبو و حالتی نرم می‌شود موم‌ قابلیت جذب و مقاومت رطوبتی بالایی دارد اما به دلیل ساختار نرم، در برابر حرارت و فشار حالت خود را از دست می‌دهد.

دمای ذوب این ماده در حدود 60 درجه سانتی گراد است، موم‌ها در دمای اتاق حالتی جامد دارند و غیر محلول هستند. موم خواص درمانی و همچنین کاربرد‌های زیادی به‌عنوان لایه محافظ، مات‌کننده، چسب، ماده ساخت قالب و غیره دارد.

از جمله خواص درمانی موم شامل موارد زیر است:

 • کاهش کلسترول
 • ازبین‌بردن آکنه
 • درمان بیماری‌های پوستی
 • بهبود خشکی و ترک‌خوردگی لب
 • تسکین درد
 • کاهش کلسترول
 • درمان نقرس

موم‌ها به دلیل ویژگی‌ها و خواصشان در صنایع مختلف دیگری همچون صنعت لوازم آرایشی – بهداشتی و همچنین شمع سازی کاربرد زیادی دارد. بنابراین به دلیل اهمیت موم، جداکردن موم از عسل روشهایی لازم دارد که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

عسل و موم

با چه روش‌هایی موم را از عسل جدا می‌کنند؟

برای تولید عسل بدون موم یا تولید موم خشک شده، موم‌ها را به روش‌های گوناگون برای مصارف مختلف از عسل جدا می‌کنند. روش‌های جداکردن موم از عسل به دو روش سنتی و صنعتی صورت می‌گیرد. این روش‌ها به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • روش سنتی
 • روش دیگ بخار (روش خانگی)
 • روش صافی
 • روش تنگ یا پرس موم
 • روش سانتریفیوژ
 • روش ذوب کردن موم با حرارت غیرمستقیم

روش سنتی

ابتدایی ترین و قدیمی ترین روش جداسازی موم از عسل روش سنتی است که از قدیم‌العیام در ایران هم رایج بوده است. به این ترتیب که موم را در یک گونی کتانی یا کنفی ریخته، دهانه آن را محکم می بندند سپس این گونی را در یک دیگ آب جوش فرو برده تا موم‌ها ذوب شود. به تدریج موم ذوب شده با عبور از منافظ گونی در سطح آب جمع می‌شود که بعد از جداسازی و سرد شدن منجمد می گردد.

روش دیگ بخار

یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین روش‌های جداکردن موم از عسل است که می‌توان در خانه هم با این روش موم را از عسل جدا کنیم.

برای این کار کافی است یک قابلمه را از آب پر کنید و پس از اینکه به جوش آمد یه کاسه استیل روی آن قرار دهید (برای جذب گرما)، در درون کاسه یک توری فلزی قرار داده و موم را داخل آن بریزید. پس از نرم شدن موم در اثر گرما با یک قاشق عبور عسل از توری را سرعت دهید.

روش صافی

روش صافی هم از روش‌های ساده برای جداکردن موم از عسل محسوب می‌شود با این تفاوت که زمان بیشتری برای جداسازی موم لازم دارد. در این روش موم‌ها را روی صافی شبکه‌ای ریخته و اجازه می‌دهیم تا عسل به‌آرامی از داخل موم خارج و درون ظرف زیرین آن جمع شود.

روش تنگ یا پرس موم

یکی دیگر از روش‌های جداسازی موم از عسل استفاده از پرس موم است در این روش موم‌ها را داخل مخزن پرس ریخته و با اعمال فشار بر روی آن و با به‌هم‌ریختن ساختار موم و فشرده شدن منافذ آن، عسل داخل این منافذ تخلیه شده و در داخل مخزن زیر دستگاه جمع می‌شود.

روش سانتریفیوژ

روش صنعتی پراستفاده در جداکردن موم از عسل روش سانتریفیوژ است. این روش بر اساس نیروی گریزازمرکز انجام می‌شود به این صورت که موم‌ها، درون محفظه‌های گردونهٔ داخل یک استوانه قرار می‌گیرند تا با روشن‌کردن دستگاه و چرخش گردونه، به دلیل سرعت بالا و ایجاد نیروی گریزازمرکز عسل موجود در منافذ موم خارج شده و به دیواره‌های استوانه بچسبد.

 

در بین روش‌های جداسازی موم از عسل، این روش معمولاً کمترین تخریب را بر روی ساختار موم ایجاد می‌کند.

روش ذوب کردن موم با حرارت غیرمستقیم

حرارت غیرمستقیم و ذوب کردن، از دیگر روش‌های جداسازی موم از عسل است در این روش موم ذوب شده به همراه عسل از صافی‌های تعبیه شده در زیر مخزن عبور می‌کند، موم مذاب به دلیل اندازه بزرگ‌تر در منافذ صافی به دام می‌افتد و عسل نیز با عبور از صافی به محفظه دیگر منتقل می‌شود.

این روش تا حدودی شبیه به روش دیگ بخار است با این تفاوت که حرارت لازمه برای ذوب موم توسط حرکت آب داغ درون لوله های اطراف مخزن موم ایجاد می‌شود. انواع دیگر موم ذوب کن از انرژی الکتریکی در المنت‌ها برای ذوب کردن موم استفاده می‌کنند.

به این نکته توجه کنید که دمای ذوب کن موم به 400 درجه فارنهایت یا 204 درجه سانتیگراد نرسد زیرا موم در این دما خاصیت و شکل خود را از دست می‌دهد. برای رسیدن به بهترین نتیجه، آن را به‌آرامی با حرارت کم و غیرمستقیم ذوب می‌کنند. با اعمال دمای صحیح موم حاصل رنگی طلایی و شفاف دارد.

کلام پایانی

در روش‌های جداکردن موم از عسل باید در نظر بگیرید که کیفیت موم جدا شده در تمامی این روش‌ها متفاوت است و تا حدودی به‌دقت در جداسازی آن بستگی دارد. موم‌های جداسازی شده معمولاً دارای ناخالصی‌های بسیاری هستند که رفع این ناخالصی‌ها هم روش‌های متعدد خاص خود را دارد به همین خاطر برای کاهش این ناخالصی‌ها بهتر است هنگام حرارت دادن به موم از حرارت زیاد و مستقیم خودداری کنید.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که موم در دستگاه گوارش انسان هضم نمی‌شود و بدون تغییر از بدن دفع می‌شود بنابراین هیچ‌گونه مصارف خوراکی برای آن توصیه نمی‌شود و مصرف زیاد آن هم مشکلات سوئی ایجاد خواهد کرد. برای خرید عسل با موم می توانید از مازولند خرید کنید.

dmyasemi dmyasemi12
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *