قیمت عسل طبیعی در سال 1400 چقدر است؟+لیست قیمت عسل

قیمت عسل طبیعی در بازار برای خرید آنلاین
عسل یک ماده غذایی شیرین و چسبناک است که توسط زنبورهای عسل از شهد گلها و گیاهان مختلف تولید می‌شود. این ماده پر خاصیت و با ارزش هزاران سال است که برای مصارف دارویی و خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زنبور داری نیز همانند کشاورزی هزاران سال است که یکی از مشاغل ایرانیان از دوران باستان بوده است. زنبورهای عسل با استفاده از شهد (ترشحات شیرین) گلها و گیاهان و برخی ترشحات دیگر که درون بدن خود آنها تولید می‌گردد، اقدام به ساخت عسل می‌کنند. عسل شیرینی خود را از مونوساکاریدهای فروکتوز و گلوکز می‌گیرد و تقریباً شیرینی نسبی آن با شیرینی شکر و قند برابر است. این ماده خوراکی با ارزش از پنج هزار سال پیش برای امور مختلف استفاده ‌شده است و می‌تواند جایگزین قند و شیرین کننده‌های امروزی در انواع غذا و شیرینی‌ها باشد که انتخابی سالمتر و بهتر است. در ادامه نیز با ما همراه باشید تا با انواع عسل و قیمت عسل طبیعی بیشتر آشنا شوید.

قیمت عسل طبیعی

همانطور که همه شما می‌دانید عسلهای مختلف با قیمتهای بسیار متفاوتی در بازار موجود هستند به همین دلیل قیمت عسل طبیعی برای خریداران این ماده بسیار حائز اهمیت است چرا که قیمت آن می‌تواند اولین معیار برای سنجش کیفیت آن به حساب بیاید. همه فروشنده‌هایی که دارای عسلهایی با قیمت 30 هزار تومان تا 800 هزار تومان در بازار حضور دارند ادعا می‌کنند که عسل آنها طبیعی است. معیارها و شاخصهای متعددی مانند کیفیت و نوع عسل برای تشخیص قیمت عسل طبیعی وجود دارد. گرچه عسل طبیعی نسبت به عسلهای تقلبی بسیار کمتر در بازار موجود هستند، اما باز هم وجود دارند. بالا بودن قیمت عسل شاید مبنی بر با کیفیت بودن آن باشد اما نمی‌توان هر عسل گران قیمتی را نیز با کیفیت تلقی کرد چه بسا بسیاری افراد سودجو از این ترفند برای فروش عسل تقلبی استفاده خواهند کرد. از جمله عواملی که می‌تواند بر روی قیمت عسل طبیعی تأثیر گذار باشند در زیر به آنها اشاره شده است:

گیاهان و منطقه برداشت عسل

گیاهان و منطقه پرورش زنبور عسل مهمترین اصل برای تعیین کیفیت و درنهایت قیمت عسل طبیعی خواهد بود. شهد گیاهان و خواص دارویی گیاهان مختلف بر روی خاصیت عسل تولید شده نیز بسیار تأثیر گذار است. برای مثال عسل گون، رازیانه یا آویشن از پر خاصیت ترین عسلها برای مصارف دارویی است. همچنین میزان مسافتی که زنبورهای عسل تا کندو نیز طی خواهند کرد می‌تواند بر کیفیت عسل تولیدی بسیار تأثیر گذار باشد. گیاهان مورد استفاده در تولید عسل برای نام گذاری آنها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین گیاهان و گلهای مختلف بر روی رنگ عسل نیز تأثیر خواهند گذاشت. قیمت عسل طبیعی

میزان ساکارز موجود در عسل

ساکارز همان قند و شیرینی موجود در عسل است که در عسل های طبیعی‌تر میزان آنها کمتر است. تمامی عسلها حتی عسل طبیعی نیز دارای مقادیر مختلفی ساکارز هستند اما بر اساس کیفیت و میزان اصل بودن عسل این مقدار نیز متفاوت است. در واقع میزان ساکارز موجود در عسلهایی که به طور طبیعی تولید می‌شوند حدوداً 1 تا 5 درصد متغیر است که باز می‌تواند بر اساس نوع عسل بیشتر نیز باشد که با آزمایشهای تخصصی این میزان تعیین می‌گردد.

بسته بندی عسل

بسته بندی از مهمترین اصول عرضه محصولات به مشتریان است. بسته بندی محصول می‌تواند در فروش آن توسط خریداران نیز بسیار مؤثر واقع شود، که نوع و میزان کیفیت آن بر روی قیمت عسل تأثیر خواهد گذاشت.

طعم و عطر عسل

برخی از خریداران به طعم و عطر عسل بسیار اهمیت می‌دهند. بسیاری از افراد حتی عسلهای طبیعی را به دلیل عطر و طم آن نخواهند پسندید. اصولاً تشخیص عسل طبیعی از عسلهای شکری و تقلبی بر اساس طعم و عطر آنها تنها توسط افرادی با تجربه و ماهر در این زمنیه امکان پذیر است. در زیر لیستی از قیمت انواع عسل طبیعی مشخص گردیده است. قیمت ها بر اساس خرده فروشی است و لزوما معیاری برای تشخیص کیفیت عسل خریداری شده نیست. مهمترین امر برای خرید عسل با کیفیت خرید از فروشندگان معتبر است. در مازولند شما می توانید عسل ضمانت شده را خریداری کنید.
نوع عسل قیمت هر کیلو عسل (تومان)
عسل طبیعی گون 250 تا 270 هزار تومان
عسل طبیعی چهل گیاه 215 تا 260هزار تومان
عسل طبیعی گشیز 230 تا 265
عسل طبیعی کنار 210 تا 290
عسل طبیعی بهار نارنج 165
عسل طبیعی رازیانه 195
عسل طبیعی آویشن 210 تا 300
عسل طبیعی شوید 365
عسل طبیعی مرکبات 255
عسل طبیعی کتیرا 240تا 260
عسل طبیعی کوهی (وحشی) 450 تا 730
عسل طبیعی سیاهدانه 350 تا 390
عسل طبیعی اقاقیا 270
عسل طبیعی زرشک 300
عسل طبیعی اکالیپتوس 270

انواع عسل طبیعی

در حال‌ حاضر صدها نوع عسل مختلف، متفاوت از نظر طعم، مزه، رنگ و خاصیت آنها وجود دارد. بیش ‌از ۳۰۰ نوع عسل مختلف در جهان وجود دارد که برای مصارف مختلف خوراکی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت عسل با توجه به نوع آن می تواند متفاوت باشد.

عسل طبیعی

تولید عسل طبیعی فرآیندی زمانبر و بسیار پیچیده ‌است که توسط زنبورهای عسل صورت می‌گیرد. عسلی طبیعی است که تمامی مراحل آن از گردآوری شهد و مواد غذایی گرفته تا ساخت کندو توسط خود زنبورهای عسل انجام می‌گیرد. در عسل طبیعی ابتدا زنبورهای عسل شروع به جمع ‌آوری شهد خواهند کرد و با گرد آوری شهدها شروع به ساختن عسل خواهند کرد. شهد جمع ‌آوری ‌شده به همراه بزاق زنبور عسل در کیسه مخصوصی به نام معده دوم زنبور عسل مخلوط و به ‌عنوان عسل آماده می‌شود. عسل تولید شده در این مرحله دارای آب فراوانی است که برای گرفتن و کم کردن آب عسل توسط زنبورهای عسل مرحله به مرحله در دهان آنها چرخیده و آب عسل گرفته خواهد شد. پس ‌از آماده شدن عسل زنبورهای عسل توسط غده‌های چربی درون بدن خود شروع به ساختن موم خواهند کرد. زنبورهای عسل کارگر از ذخایر چربی بدن خود استفاده خواهند کرد و پس ‌از ترشح آنها در مجاورت هوا به شکل جامد در آمده که با استفاده از پاهای عقبی و جلویی خود و آغشته کردن آنها با بزاق دهان خود به آنها شکل داده و با ساختن حجره‌های زنبوری شکل اقدام به موم زنبور عسل خواهند کرد. قیمت عسل طبیعی در بازار برای خرید آنلاین

عسل ارگانیک

عسل ارگانیک عسلی است که بدون دخالت عوامل خارجی توسط زنبورهای عسل ساخته می‌شود. برای تعریف دقیق عسلهای ارگانیک می‌توان گفت که تمامی عسلهای ارگانیک قطعاً طبیعی هستند اما نمی‌توان گفت که تمامی عسلهای طبیعی ارگانیک هستند. در عسلهای ارگانیک عسل به ‌صورت خام و بدون هیچ‌ گونه حرارتی عرض می‌شود که در مقایسه آنها با عسلهای طبیعی می‌توان گفت که عسلهای طبیعی خاصیت میکروب ‌زدایی بیشتری دارند زیرا حاوی آنتی ‌بیوتیک بیشتری هستند پس از برداشت عسلهای ارگانیک می‌توان با افزودن طعم ‌دهنده و حتی ژنهای اصلاح‌ شده دیگر خواص آنها را نیز تغییر داد که هم چنان طبیعی و ارگانیک باقی می‌ماند. در تولید عسل ارگانیک شما می‌توانید منطقه پرورش زنبور و تولید عسل را خودتان تعیین کنید یعنی با قرار دادن کندوهای زنبور عسل در محلهای خاص  خودتان نوع و خاصیت عسل را نیز از ابتدا مشخص می‌کنید.

عسل شکری

در عسل شکری به‌ جای تغذیه زنبورها از شهد گل تغذیه آن‌ها از شربت غلیظی که از شکر و آب تهیه ‌شده صورت می‌گیرد. در این نوع عسل زنبور داران مقداری آب و شکر را با نسبت مشخصی مخلوط کرده و زنبورها علاوه‌ بر تغذیه از شهد گلها به‌ صورت غالب از شربت آماده استفاده خواهند کرد که به عسل تولید شده از آن عسل شکری می‌گویند. میزان خواص دارویی این نوع عسل بسیار کمتر از عسلهای طبیعی و ارگانیک است و می‌توان بیشتر برای مصارف خوراکی مورد استفاده قرار داد.

عسل تقلبی

عسل تقلبی یا عسل صنعتی در واقع عسلی است که در آن هیچ نوع زنبور و زنبوردار و کندوی عسلی وجود ندارد. این نوع عسل در کارخانه‌ها و در آزمایشگاه‌های تولید مواد غذایی با استفاده از ترکیبات شیرین‌کننده به ‌همراه رنگ و اسانسهای مصنوعی و مجاز تولید می‌شوند. عسلهای صنعتی هیچ گونه خواص درمانی ندارند و حتی برای افرادی که دیابت دارند بسیار مضر است.

ویژگی‌های عسل طبیعی

عسل یک ماده بسیار با ارزش است که هزاران فایده و خاصیت دارویی دارد. عسل طبیعی عسلی است که بدون قرار دادن هرگونه منبع تغذیه‌ای برای زنبورها تولید شود تا درصد خالص بودن آن بیشتر باشد. بر خلاف باور اشتباه برخی‌ها میزان شکرک زدن عسل دلیلی بر بی کیفیت بودن و شکری بودن عسل است اما باید بدانید که شکرک زدن عسل فقط مربوط به دمای نگهداری عسل دارد و هیچ ارتباطی با کیفیت و طبیعی بودن آن ندارد. اولین و معتبرترین راه شناخت عسل طبیعی آزمایش آن و سنجش میزان ساکارز موجود در آن است. عواملی همچون ارزان بودن قیمت عسل، غلظت و گرانروی عسل، رنگ آن، میزان کشیدگی و …. همگی باورهای اشتباهی هستند که نمی‌توان بر اساس آنها عسل طبیعی را از عسل تقلبی جدا کرد زیرا تمامی این ویژگی‌ها در عسلهای مختلف نیز متفاوت است.

شاخصه‌های عسل طبیعی

عسل طبیعی دارای کمترین میزان ساکارز و آب است و توسط زنبورهای عسل به طور طبیعی ساخته می‌شود. عسل طبیعی می‌تواند به دو روش، یکی توسط زنبورهای وحشی ودیگری توسط زنبورهای پرورشی تولید شود. در روش زنبورهای وحشی خود زنبورها ابتدا لانه و کندوهای عسل را می‌سازند و روند تولید آن بسیار کندتر است زیرا زنبورهای عسل از عسل تولید شده خودشان تغذیه می‌کنند. اما در روش پرورشی کندوهای آماده در احتیار آنها قرار می‌گیرد و دیگر انرژی صرف ساخت کندو نخواهند کرد. یکی دیگر از شاخصه‌های عسل طبیعی و راه شناخت آن این است که عسل را به مدت چند ساعت در دمای پایینتر از دمای محیط مانند فریزر قرار دهید سپس با قرار دادن عسل در محیط عادی اگر پس از گذشت چند ساعت عسل به حالت طبیعی خود بازگردد, طبیعی است و در غیر این صورت عسل شما تقلبی خواهد بود. عسل طبیعی نسبت به دما تغییر شکل داده و اصطلاحاً شکرک می‌زند اما دوباره در معرض هوای گرم و دمای محیط به حالت عادی خود باز می‌گردد. عسل طبیعی وقیمت انواع عسل

زمان برداشت عسل و ارتباط آن با قیمت عسل

زمان برداشت عسل به دلیل آب ‌و هوای فصلی، میزان رطوبت موجود در جو و حتی وجود گلها و گیاهان در فصل بهار به نسبت فصل زمستان و پاییز می‌تواند در کیفیت عسل تأثیر داشته باشد که در نهایت همه این موارد روی قیمت عسل نیز تأثیر خواهند گذاشت. تحقیقات انجام‌ شده بر روی عسلهای تولید شده در فصلهای مختلف نشان داده عسلهایی که در بهار برداشت می‌شوند 6 تا 16 درصد به نسبت عسلهایی که در فصول سردتر مانند پاییز برداشت می‌شوند دارای رطوبت بیشتر و بریکس کمتری هستند. همچنین عسلهایی که در فصل بهار برداشت می‌شود شدت رنگ آنها بیشتر و روشنتر هستند. از طرفی یکی دیگر از فوایدی که در برداشت عسل در فصل بهار دارد وجود قدرت آنتی ‌اکسیدانی بالاتر نسبت ‌به عسلهای پاییزی است در نتیجه هنگام آزمایش روی این عسلها کیفیت عسلهای بهاری بالاتر و قدرت دارویی بیشتری دارند به همین دلیل قیمت آنها نیز بیشتر است.

چرا عسل طبیعی گران است؟

تقریباً تمامی افرادی که می‌خواهند عسل بخرند این سوال را از خود پرسیده‌اند که چرا عسل طبیعی گران است. قاعدتاً زمانی‌ که زنبورهای عسل به‌ طور طبیعی شروع به لانه ‌سازی و ساخت کندوی عسل می‌کنند پروسه‌ای بسیار زمان‌بر و طولانی‌تر است به ‌همین دلیل ارزش عسل طبیعی بسیار بالاتر و حتی از نظر خواص دارویی و خوراکی نیز بیشتر است. پس قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. درحالی‌که عسلهای شکری و صنعتی که توسط زنبورداران تولید می‌شود به زنبورهای عسل کمک می‌کنند و با قرار دادن شربت به جای تهیه شهد و موم آماده نیز این روند را سریعتر و راحتتر خواهند کرد که در نهایت عسل تولید شده خاصیت و ارزش عسل طبیعی را نخواهد داشت.

آیا عسل طبیعی تاریخ انقضا دارد؟

یکی دیگر از مزیت های خرید عسل طبیعی فاسد نشدن آنهاست به این معنا که عسل طبیعی تقریباً هیچ‌ گاه فاسد نمی‌شود. طبق تحقیقات انجام ‌شده عسلهایی که از دوران مصر باستان یافت ‌شده به دو هزار سال قبل برمی‌گردد که هنوز تازه و فاسد نشده‌اند به ‌همین دلیل عسل طبیعی تاریخ انقضا ندارد. عسل طبیعی به ‌علت داشتن قدرت اسیدی و دارای قدرت آنتی باکتریالی، ضد میکروبی بالا و مهمتر از همه رطوبت کم موجود در آن مانع از رشد باکتری‌ها درون عسل خواهند شد. تراکم و بافت عسل به گونه‌ای است که هیچ نوع میکروبی درون آن نمی‌تواند رشد کند البته تا زمانی‌که رطوبت آن بیشتر از حد معمول نباشد. تنها عاملی که باعث خراب شدن و تخمیر و ترش شدن عسل می‌شود وجود رطوبت و یا آب درون ظرف و محیطی است که عسل در آن نگهداری می‌شود. در مواردی نیز برداشت عسل در زمان نامناسب می‌تواند موجب خراب شدن عسل شود. برخی از زنبورداران و افرادی سودجو برای رسیدن به مقاصد مالی خود عسل نارس را وارد بازار می‌کنند. زمانی‌که عسل به‌ طور تازه تولید شده دارای حدوداً ۶۰ تا ۸۰ درصد رطوبت است که براساس فعالیت زنبورها و اعمالی که روی آن انجام می‌دهند این مقدار را به مقادیری کمتر از ده‌ درصد می‌رسانند به ‌همین دلیل عسل زمانی‌که نارس برداشت شود دارای رطوبت زیادی است و همین رطوبت موجب خراب شدن آن می‌شود و لزوماً به این معنا نیست که عسل تاریخ انقضا دارد.

قیمت عسل با موم

موم زنبور عسل دارای فواید بسیار زیادی برای دستگاه گوارش انسان است. بسیاری از افراد برای درمان مشکلات گوارشی و دردهای معده از جویدن موم زنبور عسل طبیعی استفاده می‌کنند. با قدرت جذب بالای این ماده توسط پوست نیز در سالهای اخیر در تولید محصولات آرایشی و مراقبتی پوست بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به همین دلیل خرید عسل همراه با موم نسبت به شهد عسل دارای قیمت بیشتری است. مراقب باشید که از زنبورداران قابل اعتماد موم زنبور عسل خریداری کنید.

سخن نهایی

قیمت عسل یکی از مهم ترین پارامترهای تعیین کننده در خرید عسل است که باید با شناخت بهتر و بیشتر نسبت به اطلاعات جمع آوری کنید. در این مقاله تلاش شد قیمت عسل طبیعی به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد.
پشتیبانی مازولند
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *