طرز تهیه رب انار خانگی راحت و تمیز!+فوت و فن های طلایی

طرز تهیه رب انار خانگی همراه با فوت و فن

طرز تهیه رب انار خانگی

رب انار، یکی از چاشنی ها و سس های ایرانی است که از آن برای غذاهای مختلفی استفاده می شود. اگرچه این چاشنی خوشمزه را بیشتر در کنار غذاهای شمال ایران می بینیم، اما انواع باکیفیت آن در مناطق غربی کشور نیز که درخت های انار دارند، دیده می شود.

به طور کلی، روش تهیه رب انار در امثر مناطق مشابه بوده و با یک روش درست می شود، اما کیفیت رب انار در انتها، با توجه به نوع انار و یا عوامل دیگر، ممکن است متفاوت باشد. اگر طرز درست کردن رب انار  را نمی دانید و می خواهید این چاشنی عالی را در خانه درست کنید، در ادامه این مطلب از مازولند با ما همراه باشید.

تبدیل انار به رب انار

آموزش درست کردن رب انار

رب انار را هم می توان در دستور پخت غذاهای مختلف، و هم به عنوان یک سس کنار غذا میل نمود. این چاشنی خوشمزه و پرخاصیت را که در انواع ترش، شیرین و ملس قابل تهیه است، می توانید خودتان در خانه هم درست کنید. اگر می خواهید مراحل طرز تهیه رب انار خانگی را ببینید، مطالعه ادامه این مقاله می تواند به شما کمک کند.

مراحل زیر را دنبال کنید تا در نهایت، یک رب انار خانگی بسیار مرغوب و خوش طعم داشته باشید.درصورتی هم که نتوانستید رب انار درست کنید می توانید با خرید رب انار ارگانیک به بهترین رب انار کشور دسترسی داشته باشید.

رب انار خانگی در ایران

1. انارها را باید دانه کنید.

اولین مرحله از مراحل تهیه رب انار سنتی، این است که دانه های انار را از پوسته آن جدا کرده و دانه دانه کنید. بعد از این که انارها را به خوبی شسته و خشک کردید، بالا و پایین آن را با چاقو جدا کرده و به دو نیم تقسیم کنید. سپس هر یک از نیمه ها را به شکلی که دانه های انار روی کف دست شما قرار بگیرد، گرفته و با یک قاشق یا گوشتکوب، بزنید تا دانه ها جدا شده و داخل دست شما بیافتد.

یک نکته مهم که قبل از دانه کردن انارها باید به آن توجه کنید، این است که باید دانه های انار را بررسی کنید که تازه و سالم باشند. اگر دانه های خراب دیدید، بهتر است که حتما آن ها را دور بیاندازید چرا که طعم رب انار شما را خراب می کند. اگر قصد تهیه رب انار عالی دارید، باید به چنین نکات ریزی هم توجه کنید.

2. گرفتن آب انار

اگر آب انار گیر دارید، بسیار عالی است اما اگر این وسیله را در دسترس ندارید، می توانید حتی از غذاساز یا مخلوط کن هم استفاده کنید. دانه های انار را داخل مخلوط کن ریخته و بعد از این که مطمئن شدید آب آن کامل گرفته شده، آب انار را از صافی ریز رد کنید. این کار باعث می شود تا هسته های انار جدا شده و آب انار کاملاً خالص و شفافی به دست بیاید. اگر صافی ریز نداشتید، می توانید آب انار را از توری های تمیز رد کنید. با این روش، آب انار خالص تر هم می شود.

3. آب انار را بپزید تا غلیظ شود.

بعد از این که آب انارها گرفته شده و هسته های آن کاملاً جدا شد، حالا باید آب انار را  داخل یک قابلمه ریخته و روی حرارت بگذارید. اجازه بدهید آب انار بجوشد. می توانید برای جلوگیری از سر نرفتن آب و همچنین برای اطمینان از داشتن غلظت کافی، مرتب آن را هم بزنید. آب انار باید حدود 5 الی 6 ساعت روی گاز و با شعله ملایم بپزد تا زمانی که به غلظت کافی برسد. بعد از حدود نصفی از این زمان، آب اناز شروع به تیره تر و غلیظ تر شدن می کند که یعنی رب انار درجه یک شما در حال آماده شدن است.

این مرحله از آموزش درست کردن رب انار بسیار مهم است، چرا که باید بعد از این که رب انار شما غلظت کمی پیدا می کند، مدام آن را هم بزنید تا ته نگیرد. همچنین در این مرحله باید به میزان کافی به مایع روی گاز نمک اضافه کنید.

 

رب انار خانگی /طرز تهیه رب انار در منزل

آب انار نسبتاً غلیظ شده را بچشید تا ببینید مزه آن بیشتر به ترشی می زند یا شیرین است. اگر انارها ترش بوده و شما رب انار ملس تر می خواهید، باید نمک کمتری را به نسبت رب انار شیرین، اضافه کنید. در هر حال، زدن نمک در هر دو صورت الزامی است چرا که باعث می شود رب انار شما با گذشت زمان کپک نزند.

همچنین باید غلظت رب را نیز در این مرحله به خوبی کنترل کنید. اگر رب انار شما در انتها بسیار آبکی باشد، خیلی زود خراب می شود و اگر هم زیادی غلیظ شود، سفت شده و نمی شود از آن استفاده کرد. این ها از نکات اساسی و مهمی است که باید در زمان درست کردن رب انار در نظر بگیرید.

طرز تهیه رب انار سنتی

رب انار در مناطق مختلفی از کشور ساخته می شود و معمولاً روش کلی همه این مناطق به هم شبیه است. در بالا، مراحل تهیه رب انار را دیدیم اما در روش سنتی درست کردن رب انار، تفاوت کمی وجود دارد. کسانی که رب انار را به شکل سنتی درست می کنند، معمولاً دانه های انار را داخل مخلوط کن نمی ریزند بلکه دانه ها را به همراه آب می پزند. میزان آب اضافه شده کاملاً به اندازه دانه های بستگی دارد.

سپس مخلوط دانه های انار و آب را روی شعله ملایم می پزند تا انارها آب بیاندازد و کم کم له شود. در نهایت، زمانی که مطمئن شدند دانه ها کاملاً له شده، مخلوط را آبکش می کنند. معمولاً تفاله را به کمک دست یا پشت کفگیر کاملاً فشار می دهند تا آب آن کاملاً خارج شود. این تقریباً تنها تفاوت درست کردن رب انار به روش سنتی است.

طرز تهیه رب انار سیاه

رب انار سیاه که معمولاً پرطرفدار تر بوده و در مناطق شمالی کشور تهیه می شود، به کمی تغییرات در دستور کلی تهیه رب انار نیاز دارد. رب انار سیاه را معمولاً برای درست کردن خورشت فسنجان استفاده می کنند. برای درست کردن رب انار سیاه، به یک قطعه آهن تمیز نیاز دارید. قطعه آهن را روی حرارت داغ و سرخ کرده و زمانی که رب در حال پخته و غلیظ شدن است، آهن سرخ شده را داخل رب بیاندازید. این کار، نکته اصلی تهیه رب انار سیاه است.

فوت و فن های رب انار خانگی

اگر می خواهید یک رب انار عالی و بی نقص داشته باشید که دقیقاً طعم رب انارها مرغوب را داشته باشد، ما نکاتی را به شما یاد می دهیم. در ادامه، فوت و فن های رب انار خانگی را به شما یاد می دهیم تا بتوانید یک رب انار درجه یک را در خانه درست کنید.

  • اگر رب انار شما تلخ شده، به احتمال زیاد در حین پختن ته گرفته و سوخته است. برای جلوگیری از این مسئله، هم زدن مداوم آب انار در حال جوش که در حال غلیظ شدن است، بسیار مهم می شود.
  • اگر می خواهید رب انار بهتری داشته باشید و در خانه امکانات کمتری دارید، بهتر است رب را در اندازه های کم درست کنید. با این کار، مطمئن خواهید بود که رب انار را به اندازه کافی پخته اید و یک رب خوش رنگ و با غلظت مناسب خواهید داشت.
  • میزان رب اناری که در نهایت خواهید داشت، به کیفیت انارهایتان بستگی دارد. به طور معمول، انارهای با پوست نازک، از هر 8 کیلو حدود یک کیلوگرم رب انار مرغوب به شما می دهند. اگر انارها از نوع پوست کلفت تر باشد، برای تهیه یک کیلو رب انار به حدود 10 کیلوگرم انار نیاز دارید.
  • اگر رب انار خوش رنگ تر می خواهید، قابلمه های بزرگ تر را انتخاب کنید.

طرز تهیه رب انار در طب اسلامی

در طب اسلامی، رب انار جایگاه بسیار خوبی داشته و مصرف آن بسیار توصیه شده است. علاوه بر خود انار، رب انار یک ماده بی نظیر برای پاکسازی کبد و درمان کبد چرب است. همچنین آن را به عنوان یک ماده طبیعی عالی برای رفع یبوست و کمک به سیستم گوارشی نام می برند. رب انار، سرد و قابض بوده و برای مزاج های سازگار با آن، فواید زیادی دارد.

خواص رب انار که باید بدانید.

تهیه رب انار در طب اسلامی نیز دقیقاً با همان روش سنتی که ذکر کردیم، مطابقت داشته و با همین روش نیز، رب انار پرخاصیت و باکیفیت را به دست خواهید آورد.

خرید رب انار خانگی

خرید رب انار سنتی

رب انار یکی از چاشنی های بسیار پرخاصیت و خوش طعمی است که از دیرباز توسط ایرانیان استفاده شده و جاشنی اصلی غذاهای بسیاری است. در این مطلب، سعی کردیم تا با بررسی روش تهیه رب انار، به این سوال که چطور رب انار درست کنیم، پاسخ دهیم. این چاشنی را شما می توانید در انواع ترش، ملس و شیرین تهیه کرده و از خواص بی نظیر آن لذت ببرید. اگر قصد خرید رب انار سنتی و خانگی دارید که به بهترین شیوه تهیه شده باشد، می توانید آن را از مازولند سفارش دهید.

Asera rasoli
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *