انواع توت درختی همراه با خواص توت +تصاویر توت

راهنمای خرید توت خشک

انواع توت

توت سفید یکی میوه های شیرین و بسیار پرخاصیتی است که به صورت های مختلفی در ایران استفاده می شود. توت سفید تازه، توت خشک، پودر توت خشک شده و …، همگی از شیوه های مختلف مصرف توت هستند.

این میوه خوش طعم و پرخاصیت را در می توان در کشورهای بسیاری یافت اما یکی از مرغوب ترین انواع آن، در کشور ایران و در مناطق غربی رشد می کند. خرید توت سفید تازه را در اواخر فصل بهار و اوایل فصل تابستان امکان پذیر بوده و از طعم و خواص بی نظیر آن لذت ببرید.

برای آن که بتوان از توت سفید در تمام طول سال استفاده کرد، آن را خشک می کنند. توت خشک مرغوب یکی از خشکبارهای پرخاصیتی است که از آن برای کمک به درمان بسیاری بیماری ها استفاده می شود.

بهترین نوع توت خشک را که به بهترین و بهداشتی ترین شیوه ها چیده و خشک شده، می توانید در مازولند یافته و خریداری کنید. در ادامه این مطلب از مجموعه مقالات مجله مازولند، بیشتر راجع به انواع توت و خصوصاً توت خشک صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

انواع توت درختی

توت ها انواع بسیار گسترده ای دارند که بسیاری از آن ها را حتی نمی توان داخل کشور یافت. اما به طور کلی، توت ها را به دو دسته توت های درختی و بوته ای تقسیم می کنند.

توت فرنگی، کرنبری، بلوبری، انواع تمشک، زغال اخته، هاکلبری، الدربری و …، همگی از انواع مختلف توت هستند که اکثراً در بوته های کوتاه تا بلند می رویند. اما توت های درختی، تنها در دو نوع شناخته شده، خلاصه می شوند. توت سفید و شاه توت، از انواع توت های درختی هستند.

انواع توت درختی

توت سفید، بعد از رسیدن طعمی شیرین داشته و بسیار آبدار است و از آن هم به صورت تازه و هم به صورت خشک شده استفاده می کنند. توت خشک یکی از انواع پرطرفدار خشکباری است که نوع مرغوب آن خاصیت فراوانی برای سلامتی دارد. به دلیل وجود انواع مختلف درخت توت سفید، انواع توت خشک نیز وجود داشته و معمولاً در کیفیت با هم متفاوت هستند.

نوع دیگر توت درختی، شاه توت است. رنگ این میوه با توت سفید فرق داشته و معمولاً قرمز بسیار پررنگ رو به سیاه است. البته توت سیاه با شاه توت فرق دارد. مزه شاه توت معمولاً ترش بوده و کاربردهای مختلفی هم دارد. شیره شاه توت، بسیار پرخاصیت بوده و معمولاً در وعده صبحانه ورزشکاران دیده می شود.

گونه های مختلف توت

همان طور که پیش از این گفتیم، توت ها انواع مختلفی دارند و معمولاً هر یک را می توان در کشورهای مختلفی هم یافت. تفاوت گونه های توت و یافتن آن در مناطق مختلف، به نیاز مختلف آب و هوایی آن ها بستگی دارد.

به عنوان مثال، نوع آب و هوای ایران و نیز نوع خاک آن، بیشتر برای رویش برخی از انواع توت مناسب است و نمی توان تمام آن ها را در کشور پرورش داد. انواع توت در ایران شامل توت سفید، شاه توت، توت فرنگی، زغال اخته (در برخی مناطق)، تمشک و تمشک وحشی، و … است.

بیشترین توت دیده شده در کشور که می توان آن را در مناطق بیشتری پیدا کرد، توت سفید است. این نوع توت اگر از بذر و نهال مرغوب باشد، می تواند بهترین انواع توت سفید را به ما بدهد. توت سفید به سبب خواص فوق العاده ای که برای بدن دارد، به صورت های گوناگونی مصرف می شود.

انواع توت سفید

گستردگی انواع مختلف توت ها، بسیار زیاد است. این میوه بهار و تابستانی، یک منبع غنی از کلسیم بوده و به اشکال مختلفی در ایران مصرف می شود. اما آیا می دانستید که توت سفید، انواع مختلفی دارد؟

انواع توت سفید

علاوه بر این که توت ها دسته بندی ها و انواع بسیار زیادی دارند و هر کدام طعم و مزه های متفاوتی داشته و از خواص متفاوتی بهره مند هستند، توت سفید نیز خود دارای انواع مختلفی است. گوناگونی توت های سفید، به تفاوت در نهال های آن ها باز می گردد.

یکی  از این انواع توت سفید، درخت توت سفید هرات است. این نوع درخت ها که میوه های بسیار مرغوبی را در فصل برداشت دارند، از نظر ظاهری بسیار شبیه دیگر انواع درخت توت هستند.

این نوع توت سفید، علاوه بر ارزش غذایی بالا، از خواص دارویی فوق العاده ای نیز برخوردار بوده و طعم خوبی هم دارد. به طور معمول، درخت های توت بین 4 تا 10 متر ارتفاع دارند اما نوع هرات آن، به ارتفاع حدود 25 متر هم می رسد.

10 خاصیت منحصر به فرد توت سفید و توت خشک

توت سفید خواص بسیار زیادی داشته و علاوه بر میوه، حتی برگ آن نیز کاربردهای زیادی دارد. این میوه سفید و شیرین خوشمزه، یک منبع غنی از کلسیم، آهن، ویتامین سی، پروتئین و … است. مصرف این میوه برای کودکان نیز بسیار مفید بوده و نوع خشک شده آن می تواند یک میان وعده عالی برای آن ها باشد. همچنین می توان از برگ های آن نیز استفاده کرده و جوشانده آن را برای کمک به سلامت بدن، مصرف کرد. در ادامه، فواید و خواص بیشتری از توت سفید و توت خشک را بررسی می کنیم.

1. خاصیت ضد سرطانی توت سفید

در یک کلام، اگر می خواهید از بلای سرطان در امان باشید، توت سفید بخورید. این میوه خوشمزه منبعی سرشار از رزوراترول است که نه تنها از بروز سرطان پیشگیری می کند، بلکه می تواند در روند مبارزه و درمان سرطان نیز مفید واقع شود.

2. مفید برای افراد دارای اسید اوریک بالا

کسانی که به اوره یا همان اسید اوریک بالا مبتلا هستند، با مصرف توت خشک به جای قند می توانند بسیار به سیستم بدنی خود کمک کنند.

3. سرشار از ویتامین A

اگر می خواهید چشمان تیزبین و ناخن های محکم و بلند داشته باشید، باید ویتامین A مصرف کنید. توت سفید نیز یکی از منابع غنی و طبیعی این ویتامین است.

4. اگر کم خونی دارید، توت سفید بخورید.

مصرف توت سفید، یکی از راه هایی است که برای افراد مبتلا به کم خونی یا فقر آهن هستند، توصیه می شود. این میوه تابستانی سرشار از آهن و ویتامین سی است.

5. منبعی غنی از آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها، در جلوگیری از پیری زودرس و بروز سرطان ها بسیار موثر هستند. توت سفید نیز، به دلیل دارا بودن آنتوسیانید که نوعی آنتی اکسیدان است، می تواند به شما در کاهش کلسترول بد و ابتلا به بیماری های قلبی، کمک کند.

6. اگر دیابت دارید، از توت خشک استفاده کنید.

توت سفید، یک میوه شیرین است و به همین دلیل، نوع خشک شده آن نیز مزه شیرینی دارد. اما قند موجود در این میوه، طبیعی بوده و برای کسانی که دیابت  دارند، ضرری ندارد. مصرف توت خشک همراه با چای به جای قند، بسیار محبوب است.

اگر دیابت دارید، از توت خشک استفاده کنید.

7. سرشار از فیبر

فیبر موجود در توت سفید، ملین بوده و به درمان یبوست کمک می کند. همچنین می تواند ادرار آور هم باشد.

8. موثر در کاهش وزن

شما می توانید از توت سفید برای کاهش وزن نیز استفاده کنید. به دلیل وجود فیبر در این میوه، میزان کالری جذب شده غذاها کاهش یافته و به همین صورت، در کاهش وزن موثر خواهد بود.

9. پاکسازی کبد و درمان زخم معده

مصرف توت سفید برای کمک به عملکرد بهتر سیستم گوارش بسیار مفید و عالی است. کبد یکی از اعضای حیاتی بدن است و وجود سموم در آن می تواند بسیار پرخطر بوده و کبد را از کار بیاندازد. این میوه پرخاصیت می تواند به پاکسازی کبد کمک کند. همچنین اگر زخم معده دارید، مصرف توت سفید بسیار برای شما توصیه می شود.

10. کمک به عملکرد کلیه ها و پاکسازی خون

از دیگر خواص منحصر به فرد میوه توت، می توان به تقویت کلیه ها اشاره کرد. عملکرد صحیح کلیه ها، به دفع سموم از بدن کمک می کند. همچنین مصرف این میوه می تواند به پاکسازی خون نیز کمک کند. مصرف توت نه تنها خون را تصفیه می کند، بلکه خون سازی طبیعی را نیز افزایش داده و خون رسانی به بدن را تقویت می کند.

سوالات متداول در خصوص توت خشک

تا به اینجا، اطلاعات زیادی را درباره توت سفید و شکل خشک شده آن کسب کرده و دیدیم که چه فوایدی برای بدن و سلامتی کلی ما دارد. اما در ادامه، به بررسی برخی از متداول ترین سوالات شما از مازولند و پاسخ به آن ها می پردازیم.

  • انواع توت خشک در ایران کدام است؟

انواع توت خشک، معمولاً به نوع درخت  توت سفید بستگی دارد. طبیعتاً بهترین نوع درخت توت می تواند بهترین میوه را داشته و همچنین توت خشک های باکیفیتی هم به ما بدهد.

  • بهترین توت خشک مربوط به کدام مناطق است؟

درخت توت، معمولاً در مناطق دارای آب و هوای معتدل و مرطوب می تواند بهترین کیفیت رشد را داشته باشد. در ایران، مناطق زاگرس بهترین درخت های توت را دارند. مردم این مناطق، بهترین توت خشک مرغوب را از بهترین درخت های توت درست می کنند.

راهنمای خرید توت خشک

حال که اطلاعات کامل و جامعی درباره توت سفید و توت خشک داریم و با فواید و کاربردهای مختلف آن آشنا هستیم، تنها یک سوال باقی می ماند؛ توت خشک خوب را از کجا بخریم؟

توت خشک را می توانید در فروشگاه های مختلفی پیدا کنید که مدعی کیفیت های بالا هستند اما نمی توان گفت همه آن ها بهترین توت خشک هستند. اگر قصد خرید توت خشک دارید، باید در انتخاب فروشگاهی که از آن خرید می کنید، بسیار دقت کنید.

ما در مازولند، بهترین نوع توت خشک را که از درخت های دامنه زاگرس گرفته شده و توسط مردم محلی این مناطق به بهترین شیوه های بهداشتی خشک شده است، برای شما فراهم کرده ایم. کافی است یک بار توت خشک مازولند را خریداری کنید تا متوجه کیفیت بالای آن شوید.

leila mohammadi
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
  • aida ۹ خرداد ۱۴۰۰ / ۰:۰۶ ق٫ظ

    یکی از شیرین ترین میوه های تابستان توت سفید است.توت سفید را می توان به صورت تازه،خشک شده و یا پودر شده استفاده کرد.توت سفید دارای انواع مختلفی است که این تفاوت به نوع نهال آن بستگی دارد.این میوه ی پر خاصیت در کشورهای مختلفی یافت می شود که مرغوب ترین آن در ایران یافت می شود.توت سفید دارای خاصیت ضد سرطان بوده و برای افرادی که اسید اوریک بالا دارند بسیار موثر است.توت سفید همچنین در درمان کم خونی، پاکسازی کبد و درمان زخم معده ، کمک به عملکرد کلیه ها و پاکسازی خون بسیار مفید است.

    • پشتیبانی مازولند ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۹:۱۰ ب٫ظ

      ممنون از این که اطلاعات خودتون رو در این زمینه با ما به اشتراک گذاشتید. این کار باعث میشه مخاطبان ما در مورد توت خشک اطلاعات کامل تری داشته باشند و بتونند در حین خرید توت دقت بیشتری داشته باشند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *