انواع عسل و خواص شگفت انگیز آن+19نوع عسل خوشمزه

انواع عسل طبیعی با کیفیت ایران

همان طور که همه ما می دانیم، زنبورهای عسل، فرآورده های خود را با نوشیدن شهد گل ها و گیاهان تولید می کنند. آن ها شهد موجود در گرده های گل را خارج کرده و سپس با فرآوری آن، عسل طبیعی را تولید می کنند. حال بسته به این که گیاهان اطراف کندوی عسل از چه نوع باشد، عسل های متفاوت با خواص و حتی بعضاً با طعم های متفاوت تولید می شود.

البته عسل ها را جدا از دسته بندی بر اساس نوع گیاهان منطقه اطراف کندو، بر اساس موارد دیگری مانند فصل برداشت آن (عسل های بهاره یا پاییزه) و یا منبع شهد آن ها که تک گل یا چند گل باشد نیز، دسته بندی می کنند. در این مقاله، به طور عمده به دسته بندی های متفاوت انواع عسل خالص بر اساس نوع شهد و گیاهان مورد تغذیه آن ها می پردازیم.

انواع عسل

در کشور ایران، به دلیل وجود انواع پوشش های گیاهی طبیعی، می توان انواع عسل طبیعی را نیز یافت. این عسل ها علاوه بر تفاوت در نوع شهد تغذیه شده، از نظر ارزش و قیمت نیز تفاوت دارند. چرا که قیمت انواع عسل طبیعی، بر اساس پارامترهای متفاوتی تعیین می شود که یکی تنها یکی از آن ها نوع گیاه است.

یکی از مواردی که پیش از پرداختن به انواع عسل باید به آن اشاره کنیم، این است که این نام ها به هیچ عنوان مطلق نیست. یعنی اگر به یک نوع عسل می گوییم عسل آویشن، یعنی پوشش گیاهی غالب منطقه تولید این عسل عمدتاً از آویشن بوده اما ممکن است که زنبور عسل از گیاهان گون این منطقه نیز به ندرت تغذیه کرده باشد.

در ادامه این مطلب از مازولند، سعی داریم تا با توضیح درباره انواع عسل های طبیعی، به خواص و جزئیات دقیق تری درباره هر یک پرداخته و شما را با آن ها آشنا کنیم.

انواع عسل

عسل طبیعی، انواع مختلفی دارد که با توجه به معیارهای مختلفی دسته بندی شده اند. عسل ها بر اساس فصل برداشت آن ها، نوع گیاهان تغذیه شده توسط زنبور و … دسته بندی می شوند که بحث اصلی ما در این مقاله از مازولند، درباره انواع عسل بر اساس نوع گیاهان است.

جدول زیر، شامل تمام انواع عسل طبیعی است که در ایران تولید شده و در بین مردم شناخته شده است. زنبورداران مناطق مختلف می توانند با توجه به پوشش گیاهی طبیعی منطقه خود، هر یک از این عسل ها را تولید کنند.

عسل آویشن عسل اقاقیا عسل گون عسل کتیرا
عسل کنار عسل چهل گیاه عسل مرکبات عسل شوید
عسل رازیانه عسل سیاه دانه عسل گشنیز عسل مریم گلی
عسل وحشی عسل بابونه عسل شاه بلوط عسل کلزا
عسل گل گندم عسل گون عسل سیب عسل شبدر
عسل اکلیل کوهی عسل اکالیپتوس عسل تمشک عسل سنبل
عسل گل پنبه عسل قاصدک عسل هویج ……

انواع عسل در ایران

در جدول بالا، انواع مختلف عسل را دیدیم. هر یک از این عسل ها می تواند از نظر میزان شیرینی، طعم، خواص، ظاهر و … با هم تفاوت داشته باشند.

در ادامه، به بررسی تمام انواع عسل در ایران پرداخته و خواص و ویژگی های هر یک را به طور مجزا بررسی می کنیم.

برای خرید عسل طبیعی و خرید فرآورده عسل می توانید مازولند ارائه دهنده بهترین محصولات عسل طبیعی باکیفیت عالی را انتخاب کنید.

عسل آویشن

یکی از انواع مختلف عسل که به طور عمده در مراتع کوهستانی ایران تهیه می شود، عسل آویشن است. عسل آویشن علاوه بر کیفیت، خواص فوق العاده ای نیز دارد که به آن می پردازیم. درختچه های کوتاه قامت آویشن، پر از شاخه بوده و تمام شاخه های آن با برگ پوشیده شده است.

گل های این درختچه، ریز  و به رنگ سفید بوده و به شکل چتری رشد می کنند. گیاه علفی آویشن از خانواده گیاهان نعناع است و بخش های گل و برگ آن قابل استفاده است.

عسل آویشن

به عسلی که زنبور عسل آن از گیاه آویشن تغذیه کرده است، عسل آویشن می گویند که از خواص درمانی بسیار بالایی برخوردار است. عسل آویشن معمولاً رنگ تیره تری نسبت به عسل های معمولی داشته و رنگ آن به قرمزی می زند.

از خواص عسل آویشن می توان به جلوگیری از تشنج و صرع، تقویت بینایی چشم ها، کاهش درد مفاصل، از بین بردن عفونت های عمومی بدن، کمک به بهبود تنفس و … اشاره کرد. شما می توانید بهترین و باکیفیت ترین عسل آویشن را از فروشگاه مازولند تهیه کنید.

عسل بهار نارنج

زمانی که نام بهارنارنج را می شنویم، ناخودآگاه یاد شهر شیراز و عطر بهارنارنج روزهای اردیبهشت در این شهر می افتیم. این درخت همیشه سبز که گل های بهاری آن عطر بسیار خوشایند و دلنشینی دارند، علاوه بر کاربردهای فراوان صنعتی و به خصوص صنایع آرایشی و بهداشتی، در زنبورداری و تولید عسل نیز نقش زیادی دارد.

گل های این درخت نیز مانند میوه های آن کاربرد فراوانی دارد. عسل بهارنارنج، همان عسل خوش طعم و عطری است که زنبورها از شهد گل های آن تغذیه کرده اند. طعم فوق العاده و خوش مزه این عسل، باعث شده تا بسیاری تنها عسل بهارنارنج را در میان تمام انواع عسل ها ترجیح داده و مصرف کنند.

عسل بهار نارنج

علاوه بر طعم دلپذیر، این عسل خواص درمانی و دارویی زیادی نیز دارد. از جمله خواص عسل بهارنارنج می توان به کم کردن اضطراب و استرس، کمک به درمان بی خوابی، آرامش اعصاب و تقویت روح و روان و آرام کردن آن اشاره کرد. به طور عمده، بیشتر خواص این نوع عسل روی سیستم عصبی تاثیر گذاشته و با تقویت آن، عملکرد این سیستم را بهبود می بخشد.

همچنین قند خون را به طور ضعیف کنترل کرده و به همین دلیل، روی حافظه و سرعت پردازش مغز نیز موثر است. البته باید توجه کنید که مصرف زیاد این عسل برای افراد مبتلا به فشار خون مضر بوده و برای افراد زیر یک سال نیز به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

عسل شوید

در مناطقی که گیاه شوید وجود داشته باشد، زنبورهای عسل می توانند از آن تغذیه کرده و عسل شوید تهیه کنند. این گیاه، جزو سبزی های بسیار خوش عطر و طعم و البته پرخاصیت است.

این سبزی معطر که از آن در غذاهای مختلفی هم استفاده می شود، بسیار در بین مردم محبوب است. برگ های سوزنی شکل شوید، گل هایی به رنگ زرد یا سفید دارند که شهد آن می تواند مورد تغذیه زنبورهای عسل قرار بگیرد.

عسل شوید

معمولاً زنبورداران، زنبورهای خود را در اواخر ماه تیر تا اواخر مرداد در دشت های شوید رها می کنند تا شهد مورد نیاز خود را از این گیاهان استخراج کنند. عسل حاصل، همان عسل شوید است.

این نوع عسل که طعم بسیار دلپذیر و عطر خوبی دارد، به شدت در میان مردم پرطرفدار بوده و استفاده می شود. از جمله خواص فوق العاده این عسل می توان به آرامش بخش بودن، کاهش دردهای مفاصل، بهبود عملکرد معده و تقویت آن، کمک به کاهش چربی خون و زیاد شدن شیر مادر اشاره کرد.

عسل چهل گیاه

اگر زنبور عسل از شهد گیاهان بسیار متعددی برای تولید عسل استفاده کند، عسل چهل گیاه به دست می آید. البته که تغذیه این زنبورها از چهل گیاه مشخص نیست بلکه این لفظ به دلیل نشان دادن تنوع بالای گیاهان یک منطقه اطراف کندوی عسل است.

از آن جایی که در فصل بهار، بیشتر مناطق از بیشترین تنوع در پوشش گیاهی خود برخوردار هستند، می توان گفتن که فصل تولید این عسل چهل گیاه نیز فصل بهار است.

عسل چهل گیاه

پس زمانی که زنبور در یک منطقه سرسبز با پوشش گیاهی متنوع نگهداری می شود، می تواند عسل چهل گیاه یا چند گیاه را تولید کند. این نوع عسل، خواص درمانی و دارویی بیشماری دارد.

در واقع، اگر از هر یک گیاه یک خاصیت هم در این عسل وجود داشته باشد، می توان آن را دوایی برای تمام بیماری ها دانست. از جمله خواص برجسته این نوع عسل می توان به تقویت عملکرد سیستم گوارش و ضد عفونی کردن آن، ضد ساخت سنگ در کلیه و مثانه، تصفیه خون، کمک به عملکرد کبد و پاکسازی آن، ضد ترش کردن معده و … اشاره کرد.

عسل گشنیز

از دیگر سبزی های معطر و خوش طعمی که در آشپزی های ما استفاده می شود، گشنیز است. این گیاه که از گیاهان بومی مدیترانه ای و جنوب اروپا است، در ایران نیز به شکل گسترده وجود دارد.

بیشتر قسمت های این گیاه معطر از جمله ساقه، برگ و میوه آن را می توان مورد استفاده قرار داد. شهد موجود درون گل های آن نیز، غذای زنبور عسل است. عسلی که از گیاه گشنیز به دست آمده و رنگی زرد و کهربایی دارد، عسل گشنیز نامیده می شود.

عسل گشنیز

زمانی که در فصل بهار زنبور عسل از شهد این گیاه تغذیه می کند، عسلی با خواص درمانی بسیار فوق العاده تولید می شود که از طعم و عطر خوبی دلپذیری است.

این عسل برای مواردی از جمله کاهش دردهای عضلانی، درمان زکام و اسپاسم عضلانی، بهبود سرفه های تحریکی، درمان آفت دهان و مشکلات مشابه دهان و دندان، تقویت قوای جنسی و … می تواند به خوبی موثر باشد.

عسل کنار

یکی دیگر از عسل های بسیار مقوی و پرخاصیت در میان طبقه بندی انواع عسل، عسل کنار یا عسل سدر است. کنار یک درخت حدوداً 10 متری با برگ های قلبی شکل و کوچک است. البته که شاید اکثر ما درخت کنار را با نام درخت سدر بشناسیم. همچنین درخت کنار نام های دیگری نیز از جمله سدره، سنجد گرجی، ضال، شجره النبق، منبل داوود، نیم و ببر دارد که شاید شما آن را بیشتر شنیده باشید. در ایران، این درخت را می توان در نواحی جنوبی دید. در سال های دیرین، این درخت را به صورت هبه و پیشکش به پادشاهان اهدا می کردند.

عسل کنار

زمانی که زنبور عسل از این درخت به عنوان منبع تغذیه خود برای تولید فرآورده عسل استفاده کند، عسل کنار تولید می شود. بعد از برداشت عسل کنار، کمی کف می کند و رنگ آن روشن تر است اما بعد از مدتی به رنگ طبیعی عسل در می آید.

اگر چند ماه بدون هیچ هم زدنی این عسل را رها کنید، رنگ آن حتی تیره تر شده و به سمت جگری می رود. از جمله خواص فوق العاده این عسل می توان به درمان سرطان، تسکین درد کمر، تقویت مو، تقویت قوای جنسی، مرهم سوختگی، منبع پروتئین غنی، کاهش کم خونی و تقویت اعصاب اشاره کرد.

برای خرید عسل طبیعی می توانید راهنمای خرید عسل طبیعی  را مطالعه کنید، تا بتوانید بهترین نوع عسل را خریداری کنید.

عسل مرکبات

از دیگر عسل های بسیار پرطرفدار و پرخاصیت که در ایران تولید می شود، عسل مرکبات است. در ایران، انواع مرکباتی مثل پرتقال، نارنگی، نارنج، لیمو شیرین و لیموترش، ترنج، بالنگ و گریپ فروت تولید می شود و با توجه به کشت آن در هر منطقه، می توان عسل هر یک از این مرکبات را تولید کرد.

مرکبات، میوه های نیمه گرمسیری هستند که به دلیل خواص بالا، عسل حاصل از آن ها نیز می تواند بسیار پرخاصیت است. البته می توان عسل بهارنارنج را نیز به گونه ای زیر مجموعه عسل های مرکبات در نظر گرفت.

عسل مرکبات

عسل مرکبات، بسیار طعم مطبوع و دلپذیری داشته و از خواص بسیار بی نظیری برخوردار است. از آن جایی که مرکبات در ایران در مناطق شمالی و جنوبی پرورش داده می شود، عسل مرکبات ایران نیز در این مناطق تولید شده و در اوایل فروردین تا اواسط ماه برداشت می شود.

اگر عسل مرکبات را خریداری  و مصرف کنید، به خوبی می توانید عطر مرکبات را در این عسل زرد رنگ روشن حس کنید. خواص عسل مرکبات را می توان در مواردی مثل خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی، اشتها آور بودن، درمان ورم، از بین بردن حالت تهوع، کاهش کلسترول بد خون، تصفیه خون و نرم کردن گلو و کاهش سرفه، نام برد.

عسل بابونه

شاید گیاه بابونه را بیشتر به دلیل خواص دارویی آن بتوان معرفی کرد اما از بخش های مختلف آن می توان برای موارد خوراکی و غذایی نیز استفاده کرد.

این گیاه که طبع گرم و خشک دارد را می توان برای موارد مختلف دارویی استفاده کرد. از بابونه به صورت دم کرده برای تسکین دردهای دوران قاعدگی استفاده می کنند تا به دلیل طبع گرم آن، دردها را کاهش دهد. همچنین در کاهش علائم یائسگی نیز تا حد زیادی موثر است. طبیعتاً عسل تهیه شده از شهد این گل نیز می تواند در این موارد موثر باشد.

زنبوری که از شهد گل های بابونه تغذیه کند، عسل بابونه را تولید می کند که از آن در درمان بسیاری بیماری ها استفاده می شود. به عنوان مثال، از عسل بابونه می توان برای درمان سردرد به خصوص سردردهای میگرنی یا سرماخوردگی استفاده کرد.

عسل بابونه

این عسل در طب سنتی نیز بسیار بااهمیت بوده و برای درمان بسیاری بیماری ها و دردهای مزمن توصیه می شود. اگر خواب راحتی ندارید، می توانید قبل از خواب یک قاشق عسل بابونه بخورید و خواص آن را ببینید. همچنین در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.

زنان باردار و شیرده می توانند از عسل بابونه هم برای  افزایش شیر و هم کاهش گرفتگی و اسپاسم های عضلانی استفاده کنند. از دیگر خواص درمانی عسل بابونه می توان به تاثیر آن در کاهش فشار خون، درمان آرتروز و کم کردن دردهای استخوانی اشاره کرد.

عسل اقاقیا

عسل اقاقیا نیز از دیگر انواع مختلف عسل است که در ایران تولید شده و به دلیل خواص خارق‌العاده‌ای که دارد، بسیار پرطرفدار است. علاوه بر خواص، این عسل از طعم و بوی بسیار مطبوعی نیز برخوردار است که علاوه بر این که دلیلی برای انتخاب آن توسط مشتری است، بلکه می توان این عطر و طعم را ویژگی‌ای برای تشخیص آن دانست. این عسل به طور معمول رنگ روشنی دارد که در برخی انواع آن کمی هم به زردی می زند.

عسل اقاقیا

از بارزترین خواص این عسل می توان به تاثیر آن در درمان مشکلات صفرا، بهبود بیماران دیابتی، درمان کم خونی، انرژی زا و نشاط آور بودن آن، عفونت های زنان، مشکلات چشم و بینایی، رشد کودکان و آرامش بخش بودن اشاره کرد. همچنین مصرف عسل اقاقیا برای بیماران دیابتی نیز بسیار مفید است.

عسل اکالیپتوس

همه ما اکالیپتوس را به عنوان گیاهی خوشبو با عطر قوی و خنک می شناسیم که در بسیاری صنایع آرایشی و بهداشتی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این گیاه برای درمان سرماخوردگی نیز به شدت موثر بوده و اسپری های آن برای باز کردن مجرای بینی استفاده می شود. زنبور عسل که از این گیاه تغذیه کند، عسل اکالیپتوس را تولید می کند که رنگی سبز تیره دارد و حتی بعضاً به سیاهی می زند.

عسل اکالیپتوس

گیاه اکالیپتوس از خانواده myrtaceae و درختی عظیم الجثه و سریع الرشد در مناطق اقیانوسیه است اما امروزه در جاهای مختلفی از دنیا  مانند مراکش و هند نیز دیده می شود. اخیراً در ایران نیز این درختان را در بخش های جنوبی و شمالی کشور می بینیم.

از جمله مهم ترین خواص اکالیپتوس و عسل آن می توانیم به مواردی از جمله درمان عفونت های دستگاه تناسلی، درمان بیماری های برونشیت، آنفولانزا و مالاریا و… اشاره کرد. لازم به ذکر است که مصرف اکالیپتوس به هر شکلی در دوران بارداری و شیردهی مضر بوده و نباید مصرف شود.

عسل یونجه

گیاه یونجه از جمله گیاهان با ارزش غذایی بالا و درصد زیادی پروتئین است که در دسته حبوبات قرار می گیرد. با تغذیه زنبور عسل از این گیاه، عسل یونجه تولید می شود که فواید دارویی بسیار زیادی داشته و در درمان برخی بیماری ها موثر است.

اگر در منطقه ای یونجه وجود داشته باشد، زنبور از شهد آن تغذیه کرده و این عسل فوق‌العاده را تولید می کند.

در کشور ایران، عسل یونجه در استان های قم، اصفهان و مرکزی تولید می شود چرا که این مناطق مزارع پرورش یونجه خوبی دارند که بتواند تغذیه زنبور عسل را تامین کند.

عسلی که از این گیاه تولید می شود، رنگ زرد مایل به سبز روشن دارد اما اگر برای مدت زیادی این عسل بماند، رنگ آن به حنایی تغییر می کند. به همین دلیل اگر در جایی عسل یونجه را به رنگ دیگری دیدید، لازم نیست به اصل بودن آن شک کنید.

عسل یونجه

همچنین قرمزی رنگ عسل یونجه نیز نمی تواند غیرطبیعی باشد چرا که ممکن است در کنار یونجه زارهای یک منطقه گیاه خارشتر نیز وجود داشته باشد و زنبور عسل از هر دو گیاه تغذيه کند. عسل خارشتر و یونجه به رنگ قرمز است. زیاد کردن شیر مادران، ملین بودن، تقویت اعصاب، خواص ضد باکتریایی، ضد مسمومیت بودن آن و خون سازی، از دیگر خواص عسل یونجه هستند.

عسل گون

گَوَن ( Astragalus spp ) نیز از دیگر گیاهانی است که عسل تولید شده از آن بسیار مفید بوده و در ایران نیز تولید می شود. گیاه گون از تیره نخودها بوده و یک گونه یک ساله یا دائمی است که در ایران بیش از 200 گونه آن می روید. برخی گونه های گون چند ساله، تا ارتفاع 75 سانتی متر می رسد.

در مناطق استپی و کوهستانی، گیاه گون به عنوان یک پوشش گیاهی اصلی شناخته شده و در ایران، به خصوص در مناطق اشترانکوه، یک گونه گیاهی غالب به شمار می رود.

عسل یونجه

عسلی که از نوشیدن شهد  گیاه گون توسط زنبور عسل به دست می آید، دارای عطر و طعم بسیار ملایم و دلپسندی بوده و به همین دلیل در بین مصرف کنندگان بسیار محبوب است. از دیگر دلایل عمده محبوبیت عسل گون، میزان ساکارز کمی است که در این عسل وجود داشته و آن را برای تمامی افراد و بالاخص برای بیماران دیابتی، مناسب می کند.

اگر اط عوارض گیاه گون می ترسید و تصور می کنید که این عوارض در عسل آن نیز وجود دارد، لازم است بگوییم که به هیچ وجه چنین نیست. این عسل به هیچ وجه عوارض خود گیاه گون را ندارد.

اما در عوض، مصرف عسل گون بسیار پرخاصیت است. از فواید عمده مصرف این عسل، می توان به درمان سینوزیت، توقف رشد انواع تومورها، درمان درد شکم و کمک به بهبود تنگی نفس اشاره کرد. برای خرید عسل گون می توانید از سایت مازولند اقدام کنید.

عسل رازیانه

گیاه رازیانه که ارتفاع آن به حدود یک و نیم متر می رسد، از تیره گیاهان علفی بوده و گیاهی یک تا دو ساله است. این گیاه دارای ساقه هایی با شیار‌های طولی موازی بوده و برگ‌های آن با بریدگی عمیقی همراه است که به دانه های رازیانه می رسد. گل های رازیانه به رنگ زرد بوده و ظاهری چتر گونه را پیدا می کنند.

این گیاه در کشور ما در مناطق مختلفی وجود دارد و به همین دلیل زنبورهای عسل می توانند با نوشیدن شهد آن ها، عسل رازیانه تولید کنند. مناطقی مانند شمال کشور، گرگان، تپه مراوه، دره هراز، اصفهان، گل سفید، اطراف شهرکرد، خوزستان، آذربایجان، تبریز، کردستان، کرمان، ده بکری و خراسان این گیاه را به صورت خودرو داشته و عسل رازیانه تولید می کنند.

عسل رازیانه

عسل رازیانه، تمام خواص فوق العاده این گیاه را دارا بوده و و طبعی گرم دارد. از جمله خواص این گیاه می توان به قاعده آور بودن برای بانوان، کمک به تسهیل زایمان، بهبود سوء هاضمه، غنی از آنتی اکسیدان بودن و کاهش کلسترول است و ده ها خاصیت دیگر دارد.

عسل آفتابگردان

از دیگر گیاهان پرخاصیتی که می توان عسل آن را برای موارد مصرفی و دارویی استفاده کرد، آفتابگردان است. عسلی آفتابگردان، رنگی زرد و رو به طلایی داشته و شکل رس بسته آن، رنگ کهربایی مایل به سبز روشن دارد. این نوع عسل طعم بسیار مطلوب و عطر ملایم و کمی دارد.

عسل آفتابگردان

مواردی چون درمان ناراحتی‌ها و اختلال‌های تنفسی، تقویت ریه، تسکین سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی و همین‌طور برای از بین رفتن گرفتگی و خشونت سینه و گلو، همگی از خواصی هستند که عسل آفتابگردان را در طب سنتی بسیار مطرح می کند.

در واقع، شکل ظاهری و طعم این عسل بسیار به عسل های معمولی نزدیک است و گاهاً تشخیص آن بسیار مشکل می شود.

عسل جعفری

گیاه جعفری، از جمله گیاهان و سبزی های بسیار محبوبی است که ما ایرانی ها آن را حتماً در سبزی خوردن خود داریم. این گیاه خوش عطر و طعم، می تواند منبع تغذیه زنبورهای عسل قرار گرفته و آن ها از آن، عسل جعفری را تولید می کنند.

عسل جعفری، دارای خواص بسیار مفید درمانی است که به آن می پردازیم. گیاه جعفری را که یک گیاه یک ساله است، می توان در اکثر مناطق دنیا پیدا کرد اما منشأ اصلی جعفری، خاورمیانه است. گل های زرد رنگ جعفری، منبع شهد زنبورهای عسل می شود.

عسل آفتابگردان

گفته می شود که این گیاه از حدود 2000 سال پیش توسط یونانیان به عنوان یک گیاه درمانی و دارویی پرورش داده و استفاده شده است. عسل حاصل از گل جعفری، رنگی قهوه ای نسبتاً تیره داشته و می توان آن را در اولین ماه های فصل تابستان برداشت کرد. اگر این عسل تازه باشد، به خوبی می توان عطر فوق العاده و طعم قوی آن را حس کرد.

خواص خود گیاه جعفری بسیار بیشمار بوده و طبیعتاً عسل تولید شده از آن نیز، خواص این گیاه را در خود دارد. به عنوان مثال، این گیاه به عنوان یک ادرار آور قوی شناخته شده و در بهبود ناراحتی و عارضه های کلیه و مثانه بسیار موثر است. این گیاه همچنین در تصفیه خون، پاکسازی کبد و تقویت سیستم گوارشی بسیار نقش دارد.

عسل تهیه شده از شهد گیاه جعفری، منبعی غنی از پتاسیم، آهن و ویتامین ث است. از دیگر خواص این عسل خوش طعم، می توان به  تقویت حافظه، کاهش نفخ، قاعده آور، افزایش اشتها‌، درمان ناراحتی های کبدی و طحال، انرژی زا، مفید برای دیابت و ناراحتی های روده و … اشاره کرد.

عسل ریحان

عسل ریحان از شهد گل های گیاه ریحان تولید شده که دارای رنگی روشن است، عسل ریحان یکی از انواع عل های تک گل است که در طب سنتی بسیار از ان استفاده می شود او دارای طبع گرم وخشک است، این گیاه را می توان در مناطق همچون سیستان و بلوچستان و اصفهان که به صورت خود رو رشد می کند

 • از جمله خواص این عسل می توان موارد زیر را نام برد :
 • برطرف کردن سرگیجه  و درمان میگرن
 • خاصیت ضدعفونی کننده و ضدباکتری
 • کمک به سیستم ایمنی بدن و پیشگری از سرطان
 • و بدن را در برابر باکتری محافظت می کند

عسل بادام :

اعسل بادام از انواع مهم عسل است که دارای مقدار زیادی ویتامین و فیبر است که برای سلامتی بیسار مفید و با ارزش است عسل بادام دارای طبع گرمی است، دو اسید چرب موجودلینولئیک و لینولنیک به کاهش التهاب کمک می کند و باعث تقویت پوست و مو می شوند

از جمله خواص عسل بادام می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در سنین بالا موجب کاهش زوال عقل و الزایمر می شود.
 • موجب تقویت مغز و حافظه می شود
 • و به مدیریت وزن کمک می کند.
 • باعث تقویت قوای جنسی می شود.
 • موجب سلامت پوست می شود

عسل مریم گلی :

مریم گلی از دسته ی تک گل ها هست گیاهی که ارتفاع ان 30 تا80 سانت است مزه ای این گیاه تلخ و حاوی اسانس که از خانواده ی نعنا است، محل رویش این گیاه در اذربایجان شرقی و گیلان و صحنه است اما عسل مریم گلی بسیار خوشمزه و پرطرفدار است.

از جمله خواص این نوع عسل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار خون را کاهش می دهد
 • برای کسانی که پریودی نامنظمی دارند می تواند همچون رازیانه عمل کند
 • تسسکین انواع درد
 • قند خون را کاهش می دهد
 • بهبود نفخ

عسل قاصدک :

گل قاصدک گیاهی در فضای سبز  و لابه لای چمن رشد می کند این گیاه برگ های سبز با گلهای زرد رنگی که مملو از شهد و شیره است رنگ این عسل زرد و باطعمی بسیار لذیذ دارد.این عسل در مناطق زیادی از ایران قابلیت تولید دارد. عسل قاصدک از انواع عسل نه چندان مشهوری است که به سختی در ایران پیدا می شود.

از خواص عسل قاصدک می توان به تقویت دستگاه گوارش و  افزایش کارکرد کبد و وجود اهن برای درمان کم خونی اشاره کرد، همچنین می تواند انگل های بدن را از بین ببرد.

عسل تمشک :

تمشک درخچه ای از خانواده ی گل های وحشی و خودرو است و عسل تمشک جز عسل های تک گیاه است که بیشتر کودکان آن را می پسندند.

این عسل دارای طعم و بوی بسیار خوبی است و دارای ویتامین c, k است، محل رویش آن استان های گیلان، مازندران، اذربایجان و گلستان است.

رنگ عسل تمشک سفید رنگ و زلال و دارای طعم و بوی خوبی است و برای درمان گلودرد، تقویت قلب، رقیق کردن خون، درمان یبوست  تنظیم کردن فشار خون می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

عسل اووکادو :  

عسل اووکادو جز تک گل ها است، این عسل تقریبا کمیاب است و دلیل ان می توان این باشد که زنبور شهد اووکادو را زیاد دوست ندارد یک مطالعه نشان می دهد که زنبورهای بالغ می توانند طعم گل ها را تشخیص دهند اما زنبورهای جوان نمی توانند طعم گل ها تشخیص دهند

این عسل سرشار از فسفر و منیزیم است و دارای رایحه ای ملایم و طعمی لذیذ، از فوایدآن می توان به درمان بیماری ها همچون قلبی و عروقی و عصبی تا دستگاه گوارش کمک می کند، همچنین برای درمان دیابت و سرطان موثر است و از ان می توان به عنوان ماسک صورت استفاده کرد

سخن نهایی

در این مقاله از مجموعه مقالات مجله مازولند، با هم با انواع مختلف عسل تولید شده در ایران آشنا شده و دیدیم که هر یک از این عسل ها چه خواصی داشته و در چه زمینه هایی استفاده می شوند. شما می توانید بهترین انواع این عسل ها را ار فروشگاه اینترنتی مازولند و با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت، تهیه کنید. هدف ما در مازولند، فراهم کردن امکان خرید بهترین خشکبار و محصولات محلی از مناطق غربی کشور است.

منبع: diethive

leila mohammadi
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • آیدا ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۰ ب٫ظ

  عسل طبیعی نوعی ماده ی مغذی است که زنبور عسل آن را تولید می کند.نوع و طعم آن بستگی به نوع گلی دارد که زنبور شهد آن را جمع می کند.به عنوان مثال عسل آویشن عسلی است که زنبور شهد آن را از گیاه آویشن جمع آوری کرده است.همانطور که گفتیم عسل طبیعی انواع مختلفی دارد که نوع آن بستگی به نوع پوشش گیاهی آن منطقه دارد.از انواع عسل طبیعی می توان به عسل گشنیز،عسل رازیانه،عسل آویشن،عسل رازیانه،عسل گون و … اشاره کرد که هر کدام طعم و خاصیت های فراوان و متفاوتی با هم دارند.

 • soroor ۸ خرداد ۱۴۰۰ / ۷:۳۴ ب٫ظ

  عسل یک ماده ی طبیعی و مغذی است که توسط زنبور عسل تولید می شود که نوع و بعضا طعم آن بستگی به گل و گیاهی دارد که اطراف کندو قرار دارد.در دسته بندی عسل علاوه بر گل و گیاه اطراف کندو فصل برداشت آن (عسل بهاره یا پاییزه) نیز تاثیر دارد.در ایران با توجه به اینکه پوشش های گیاهی گوناگونی در مناطق مختلف وجود دارد انواع عسل های مختلف نیز تولید می شود.نام هایی که برای عسل های طبیعی وجود دارد مطلق نیست برای مثال عسل آویشن یعنی پوشش گیاهی اطراف کندو عمدتا آویشن بوده و زنبور عسل ممکن است از گیاه گون نیز تغذیه کرده باشد.به طور کلی عسل طبیعی علاوه بر طعم فوق العده خاصیت های درمانی فراوانی نیز ندارد که در سلامت ما تاثیر بسزایی دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *